Gyümölcsöt, de óvatosan!

Ideje feltölteni a vitaminraktárakat, ezért szívesen rakjuk tele a kosarunkat gyümölccsel. Ám az egészséges táplálékból sem ehetünk akármikor akármennyit. Varga Dórát, a Budai Endokrinközpont dietetikusát kérdeztük.

Család-otthon(pedit)2015. 02. 12. csütörtök2015. 02. 12.
Gyümölcsöt, de óvatosan!

Az olajos magvaktól sokan a magas kalóriatartalmuk miatt félnek. Ám ha csak hetente néhány alkalommal eszünk egy-egy maréknyit, nem kell tartanunk az elhízástól. Bővelkednek telítetlen zsírsavakban, ásványi anyagokban, zsírban oldódó vitaminokban (így a bőrt is tápláló E-vitaminban). Sőt, kutatások szerint akár harmadával is csökkenthetik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Aszalt és szárított gyümölcsből érdemes olyat választani, amelyik nem tartalmaz hozzáadott cukrot. Ezek jórészt megőrzik vitamin- és ásványianyag-tartalmukat, ám a C-vitamin elvész belőlük.

A grépfrút is egészséges, mivel C-vitaminban gazdag, káliumot, kalciumot tartalmaz, segít a zsírok lebontásában. Ismert a magjából készült kivonat kórokozókat ölő, fertőtlenítő hatása is. Azonban a fogyasztását nem szabad túlzásba vinni: leve a gyógyszerekkel kellemetlen kölcsönhatásba léphet, s túladagolási tüneteket okozhat. Így a grépfrútlével bevett gyógyszer – például vérnyomás- vagy koleszterincsökkentő – hatása megsokszo rozódik, ami veszélyes lehet. (A gyógyszert vízzel javasolt bevenni.) A gyümölcslevek nem csak esetleges cukortartalmuk miatt árthatnak a fogaknak.

A narancs, a citrom, a lime leve a savtartalmánál fogva kikezdheti a fogzománcot, így ezeket helytelen lassan kortyolgatni. Utána pedig legalább 30 percig érdemes várni a fogmosással, hogy a zománc ne károsodjon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek