Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MANAPSÁG DIVAT TEJ- ÉS LISZTMENTESEN készíteni még a desszerteket is, ám a végletes, indokolatlan diéták árthatnak, és akár hiánybetegségeket okozhatnak.
Kép: Tejivás, tehéntej, házi tej, egészség, kalcium, vitaminok, életmód, élelmiszer 2011.02.27. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Azok se hagyják ki a tejtermékeket az étrendjükből, akiknek gyomorpanaszokat vagy puffadást okoznak, mert ezzel árthatnak a szervezetüknek. Súlyos kalciumés D-vitamin-hiány alakulhat ki a tejtermékek elhagyása miatt – figyelmeztet dr. Pálfi Erzsébet, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar dietetikai és táplálkozástudományi tanszékének adjunktusa. A laktóz-intolerancia a tejcukorral szembeni érzékenységet jelenti, mely emésztési zavart nem ajánlatos magunknak „diagnosztizálni”.
Puffadást, görcsöt más is okozhat, így például a stressz, gyulladás, lisztérzékenység. Az európaiak 14–40 százalékára jellemző, hogy a szervezetükben nem termelődik elég laktáz, azaz tejcukrot lebontó enzim, ezért náluk a tejtermékek fogyasztása panaszt okozhat. Napi fél liter tejre vagy annak megfelelő tejtermékre azon ban akár laktózmentes formában is szükség van a szakember szerint.
– Az egészséges életmód jegyében először az amerikaiak kezdték kerülni a glutént, s e divat nálunk is terjed. Mivel az ilyen diéták nem kevés odafigyeléssel és plusz anyagi kiadással is járhatnak, értelemszerűen csak akkor javasoljuk az elkezdését, ha az valóban indokolt – mondja dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus.
Érdemes tehát kideríteni, valóban glutén- vagy lisztérzékenység okozza-e a kellemetlen tüneteket. Hasonló a helyzet a tojásallergiával is, ami főleg a kisgyerekeknél lép fel, de többségük hároméves korára kinövi. Előfordul, hogy már a szoptatás ideje alatt is érzékenyen reagál rá a kicsi, ha az anyja tojást evett. Ilyenkor nincs más választás, mint a tojásmentes étrend. Egyébként a tojás jó fehérjeforrás, gazdag A- és D-vitaminban.
A Táplálkozási Akadémia szakértői szerint lisztérzékenység esetén általában kizárólag a gluténmentességre ügyelünk, pedig a kiegyensúlyozott táplálkozás irányelveit is be kell tartani. A gluténmentes étrend a leggyakrabban szegény élelmi rostban, amit naponta 60-80 dkg zöldség, gyümölcs elfogyasztásával ellensúlyozhatunk. Emellett a gluténmentes barnaliszt- keveréket, a puffasztott barna rizst, az olajos magvakat ajánlják a dietetikusok.
Sokan a lisztet, cukrot egyaránt igyekeznek száműzni az asztalukról, de a szénhidrátokban szegény diéta is okozhat problémákat. Naponta 100 gramm szénhidrátra van szüksége a szervezetnek, ami azért is fontos, hogy az agy működéséhez elég glükóz álljon készenlétben.
Az alacsony szénhidráttartalmú diéta nem kockázatmentes – zavart gondolkodással, csont- és vesebajokkal járó ketózist okozhat –, ezért mielőtt belevágnánk, érdemes a kezelőorvossal konzultálni.
A zöldségek és gyümölcsök bőséges fogyasztásáról pedig semmilyen életmódváltó diéta jegyében sem szabad lemondani!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu