Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AMERRE JÁR, mesealakokkal népesülnek be a kórházak, óvodák kopár falai. Ecset Viktória – sokan így hívják őt – másfél száz önkéntesével az ország számos pontján felbukkant már. A miskolci fiatalasszony mérnöki precizitással tervezi meg akcióit.
Kép: Mannheim "Ecset" Viktória kórházakban fest 2015.03.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Miért áldozza valaki arra a szabadidejét, hogy óvodákat, iskolákat, kórházakat fessen tele sünikkel, őzekkel, vakondokkal és más mesealakokkal? S ha már így tesz, hogyan tudja önkéntesek tucatjait maga mellé állítani? – erről is faggattam Mannheim Viktóriát, aki hivatása szerint elég távol áll e mesevilágtól. A végzettsége ugyanis mérnök-közgazdász, műszaki tudományokból doktorált.
– Az önkénteseim közt sokan vannak, akiknek a gyermekük, unokájuk feküdt már kórházban, így pontosan tudják, milyen sokat jelent a kicsinek, ha nem a kopár falat kell néznie, miközben gyógyul. Ám egykori tanítványaim, egyetemi hallgatók is bekapcsolódtak egy-egy festésbe. Százötvennyolc önkéntesünk között van kezdő és már egészen profi is – magyarázza Viktória.
Az ecset néhány éve véletlenül akadt a kezébe. Először a kisfiai óvodájának falát díszítgette. Olykor a lakásukban gyakorolt, így náluk már kevés a szabad felület: a fürdőszoba falán kacsák úszkálnak, a mosdóban pedig delfinek. Majd egymást követték a felkérések, s mind több önkéntes szegődött mellé.
Ma már sorban állnak értük a kórházak, óvodák: hónapokra előre betáblázták a festésre alkalmas napokat. Hamarosan a miskolci Ronald Házban lépnek akcióba, ahol súlyosan beteg gyerekek és hozzátartozóik kapnak szállást. Ezek a gyerekek heteket töltenek ott, megérdemlik, hogy színesebbé tegyék az életüket. Azt kérték, hogy egy almafát fessenek a falra, melynek gyümölcsein a betegek kívánságai kapnak majd helyet.
– A frissen csatlakozott önkéntesek számára lelki felüdülés, ha elmerülhetnek az alkotásban, s ehhez járul még a jó érzés, hogy segíthetnek másokon. Ők alapozzák a szabad kézzel megrajzolt figurákat, míg a satírozás, kontúrozás rám, illetve a tapasztaltabb önkénteseimre marad – meséli Viktória. Olyankor nem számít a fáradtság, reggeltől késő délutánig belefeledkezik a maga teremtette mesevilágba. Megesett, hogy Siófokon festett a nyári kánikulában, de arra sem jutott ideje, hogy megnézze a Balatont.
Milyen hatással van mindez az ifjú közönségre? Az egyik óvodában rászóltak a kicsik, hogy nekik sem szabad a falra rajzolni, s máris szaladtak árulkodni… A kórházakban már maga a festés látványa is nagy élmény a gyerekeknek. A miskolci ambulancián az egyik kis beteg kérte, hadd segítsen ő is. Sorra érkeznek a hálás levelek: egy édesanya azt írta, a születésnapját tették szebbé, hogy aznap éppen abban a kórházban festettek, ahol ő a nyolc hónapos gyermeke gyógyulásáért izgult.
A népszerű önkéntes kampány – Ecsetre fel a Gyerekekért! – a jövőben alapítványi formában folytatódik, így adományokat is fogadhatnak majd, hogy teljen ecsetre, festékre. Ezt eddig leginkább saját erőből teremtették elő.
– Néha magamra kell parancsolnom, hogy erős maradhassak. Szekszárdon egy kisfiú éppen akkor ébredt fel a kómából, miközben én egy sündisznót rajzoltam a falra. Potyogtak a könnyeim, mert arra gondoltam, mintha érezné, hogy ez neki készült – emlékszik vissza Mannheim Viktória. Nehéz saját szavaival megfogalmaznia, mi lehet e kampány hajtóereje, ezért Böjte Csaba atya mondását idézi: „Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu