Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
SAJNOS AZ EMBEREKET szülőségük nem vértezi fel a betegségekkel szemben. Ha baj van, s az anya vagy az apa tartós és komoly betegségbe esik, kórházi kezelésre szorul, akkor a kisgyermeknek őszintén, a korának megfelelő nyelven szükséges elmagyarázni, hogy mi is történik.
Kép: , Image: 247777712, License: Royalty-free, Restrictions: Not available for distribution, sale, or license by Corbis' international representatives., Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia
„Anyának újabban szomorú az arca, apa a szokottnál is idegesebb, a nagymama sír. Mostanában ő vagy apa jön értem az oviba, anya mindig fáradt, sokat fekszik az ágyában, azt mondja, előbb-utóbb parókára lesz szüksége, aminek örülök, mert a róka aranyos, kiskutyánk pedig nincs…”
A család élő szervezet, rendszer, ha egyik tagjának baja esik, megbetegszik, az az egész szervezetet érinti, pláne a kisgyermeket, aki láthatatlan köldökzsinórral kapcsolódik szüleihez, és akkor is megérzi a bajt, ha a felnőttek nem beszélnek róla – vázolja Nógrádi Csilla klinikai szakpszichológus, miért is lenne nagyon fontos olyan esetekben is komolyan venni a csemetét, mikor nem vidám dolgokat kell vele megbeszélni.
A titkolózás, a családi otthonra nehezedő rossz hangulat az életkortól, a személyiségtől függően eredményezhet olyan tüneteket, mint a bepisilés, körömrágás, dadogás, tikkelés, depresszió, tanulási és magatartásbeli zavarok, vagy akár a hasfájás, hányás, allergiás reakciók – sorolja a szakpszichológus Peer Krisztina, milyen traumatikus lehet már maga a szülő betegsége is, főleg az elhallgatással súlyosbítva. A kisgyermekben akár bűntudatot kelthet: önmagát okolhatja a betegség kialakulása miatt („mert biztos rosszalkodtam, azért…”), vagy dühös lehet, amiért a szülő „cserbenhagyta”. A tabusítás tehát a legrosszabb megoldás az ilyen helyzetben.
Mindkét klinikai szakpszichológus állítja: az őszinte, a gyermek szorongását csökkentő beszélgetés szükséges a szülő és a gyermek között, hogy a kicsi feldolgozhassa, miért van apu vagy anyu az otthontól, tőle távol kórházban, szanatóriumban.
Ehhez persze az kell, teszi hozzá Peer Krisztina, hogy a szülő is feldolgozza társának betegségét, s érzelmileg erős tudjon maradni, és ezt az erőt a gyermekének átadni. Nem kell megjátszanunk a vidámságot, de mondjuk el szomorúságunk titkát, a baj nagyságát, nyugodtan mutassuk ki az érzelmeinket, egyben biztosítsuk őt arról, hogy van remény, nyújtsunk számára továbbra is biztonságot.
A 3–9 éves gyerekeknél a mese lehet az egyik legjobb segítség a magyarázatnál. A mese ugyanis eltávolít a való világtól, könnyebb benne/ vele feloldani a traumákat, mert tragédiák ott is előfordulnak számosan, ellenben a végük katartikus, így segítségével felszabadulhatunk – ajánl módszert a szülőknek Nógrádi Csilla. Mindenkiben felmerül ilyen helyzetben: meglátogassa-e a kórházban fekvő szülőt a kisgyermek? Nógrádi Csilla, aki 9 éven át az Országos Onkológiai Intézetben dolgozott, azt mondja, nem lelki okokból nem engednek be kisgyerekeket a rákkal küszködőkhöz, hanem a sugárveszély miatt, de a teljes szeparáció egyáltalán nem hasznos: a szülővel igenis elesettségében is kell beszélgetni.
Erre a kórház udvara alkalmas lehet, de levelet is írhatnak egymásnak, és a modern kommunikáció eszközei (telefon, számítógép) is garantálhatják közöttük a folyamatos kapcsolatot. Ez mindkét félnek sokat jelent, a pszichés jólét a fizikai egészségre, a felépülésre is hatással van – fűzi hozzá Peer Krisztina.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu