Hadd csípjen!

Az ember már csak ilyen: keresi, kutatja a hosszú élet titkát. Most a kínaiak rukkoltak elő új felfedezéssel, aminek a csípős ízek kedvelői örülhetnek igazán. Bátran karikázhatják a macskapöcse paprikát a halászlébe, kanalazhatják a chilis babot, a méregerős lecsót: a tudósok szerint ugyanis a csípős ételek kedvelői tovább élnek.

Család-otthon(h. e.)2015. 08. 27. csütörtök2015. 08. 27.

Kép: , Image: 14670130, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia

Harvesting Red Anaheim Peppers
, Image: 14670130, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Fotó: Profimedia

Mintegy 200 ezer férfit és 300 ezer nőt követtek nyomon kilenc éven keresztül, s figyelték, milyen hatással van a fűszeres ételek fogyasztása az élettartamukra. (A korábban rákbetegséggel, stroke-kal vagy szívpanaszokkal kezelteket kizárták a vizsgálatból.) Akik heti egy-két napon fogyasztottak csípős fogásokat, náluk 10 százalékkal volt kisebb a korai elhalálozás esélye azokhoz képest, akik hetente csak egyszer vagy egyáltalán nem ettek ilyesmit. Akik pedig heti háromszor fogyasztottak csípőset, 14 százalékkal kisebb eséllyel néztek szembe a halállal. Az orvosok nem állítják, hogy az erős falatok közvetlenül csökkentik a halandóságot, de azt megfigyelték, hogy a csípős ízek kedvelői között csökken a rákos, légzőszervi, szív- és érrendszeri, valamint a fertőző megbetegedések száma. Mindezt a paprikában található kapszaicin nevű hatóanyagnak tulajdonítják, amiről eddig is tudtuk, hogy többféle módon is jótékony hatással van a szervezetre.

 

Enyhíti a megfázás tüneteit. Csillapítja a torokfájást, segít a vírusok és baktériumok leküzdésében. Felhígítja az összegyűlt váladékot, felszabadítja a légutakat, enyhíti a köhögést.
Csökkenti a fájdalmat. Külsőleg bedörzsölve a fej- vagy fogfájás enyhítésére alkalmazható. A paprikából különféle szeszekkel készült kivonatokat a népi gyógyászat régóta használja a reumás bántalmak kezelésére.
Hatékony zsírégető. Fokozza a nyál és a gyomornedvek elválasztását, serkenti az anyagcserét, emiatt a szervezet több zsírt éget el a raktáraiból.
Sejtvédő hatású. Azokban az országokban, ahol sok fűszeres ételt fogyasztanak – így Mexikóban vagy Indiában –, jóval ritkábbak a daganatos megbetegedések. A vizsgálatok szerint a kapszaicin képes pusztítani a rákos sejteket. Úgy vélik, hogy – a hagyományos kezelések kiegészítéseként – hasznos lehet a tüdő-, a gyomor- és a hasnyálmirigyrák kezelésében. Erős méregtelenítő és antioxidáns, azaz segíti a szervezetet, hogy megszabaduljon a rákkeltő anyagoktól.

A chilipaprika további jó tulajdonsága, hogy tálalhatjuk forrón vagy hidegen, a kapszaicin jótékony hatásai egyaránt érvényesülnek. Azoknak is érdemes időnként megkóstolnia, akik csínján bánnak a csípős ízekkel. De az orvosok figyelmeztetnek, a rendszeres chilifogyasztásnak lehetnek káros következményei is: hosszú távon ingerelheti, károsíthatja a gyomor- és bélnyálkahártyát. Kánikulában pedig kerülendők a fűszeres, csípős ételek.

A kínai kutatók eredményeit nem vitatva azért továbbra is tartsuk szem előtt, hogy az erős paprikára is igaz: kis mértékben orvosság…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek