Üzen a lázmérő

A ragtapaszhoz illeszthető, aprócska, ám annál okosabb lázmérőé a jövő. A STEMP névre hallgató eszköz lényege, hogy a beteg testére helyezve megméri a testhőmérsékletet, majd Bluetooth-kapcsolattal az okostelefonra továbbítja a mért értéket. Így az aggódó szülő rögtön megtudhatja, ha belázasodott a gyermek, de az idősek hozzátartozóinak is segítséget nyújt e praktikus magyar találmány. A telefonra érkező jelekből lázgörbét is rajzol a szerkezet, így az adatokat az orvosnak is megmutathatjuk.

Család-otthonP. E.2015. 09. 24. csütörtök2015. 09. 24.

Kép: A child using a thermochromic (or strip) thermometer. The strip thermometer has several dots on it which change colour at different temperatures. Each dot has a coating of micro- encapsulated liquid crystals. The rod-shaped molecules of the crystals are arranged rather like the steps of a spiral staircase. At room temperature, the spiral is in a compressed form and does not reflect light. As the temperature of the crystal increases, the spiral 'stretches' and begins to reflect light at precise wavelengths. Eventually the spiral becomes fully extended, reflecting blue light. The composition of the crystal determines the activation temperature., Image: 102418505, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia

Thermometer used on child's forehead
A child using a thermochromic (or strip) thermometer. The strip thermometer has several dots on it which change colour at different temperatures. Each dot has a coating of micro- encapsulated liquid crystals. The rod-shaped molecules of the crystals are arranged rather like the steps of a spiral staircase. At room temperature, the spiral is in a compressed form and does not reflect light. As the temperature of the crystal increases, the spiral 'stretches' and begins to reflect light at precise wavelengths. Eventually the spiral becomes fully extended, reflecting blue light. The composition of the crystal determines the activation temperature., Image: 102418505, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Sciencephoto RM
Fotó: Profimedia

Az első lázmérőt 1866-ban készítette el Thomas Clifford Allbut brit orvos és feltaláló. Az eszköz majdnem egy méter magas volt és 20 perc kellett hozzá, hogy megmutassa az eredményt. A nálunk használatos Celsius-skálát a XVIII. században élt Anders Celsius svéd természettudósnak és csillagásznak köszönhetjük. Higanyos hőmérőt az 1600-as években készítettek először, s ezen az elven működtek a lázmérők is az utóbbi időkig.

Mivel a hagyományos, lerázható lázmérővel nagyon kellett vigyázni, hogy ne törjön össze, mert a párolgó higany mérgező, ezért az unióban 2009-ben betiltották. Akad ma is a régi típusúhoz hasonló mérő, ám az nem higanyos. A folyadékkristályos változat a homlokra helyezve mutat eredményt, bár nem túl pontosat, s ugyanez a probléma a cumival kombinált eszközökkel is. Kapható aztán fülben használatos mérő is, mely féléves kortól alkalmazható a csecsemőknél, de középfülgyulladás esetén nem mutat pontos értéket és fájdalmat is okozhat. Sokan a digitális változatokra esküsznek: pontosak, és viszonylag gyorsan megmutatják, lázas-e a beteg.

A gyermekorvosok szerint 36,5–37,2 Celsius-fok között normálisnak számít a testhőmérséklet. Hőemelkedés esetén 15-20 perc múlva újra ajánlott a lázat megmérni, és ha 38 fok fölé szökött, csillapítani kell, míg 39 fok fölött a gyógyszer mellé hűtőfürdő és borogatás is ajánlott. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy szájban, végbélben és fülben 0,5 fokkal magasabb lesz az érték. Hónaljban óvodás kortól mérhetjük a lázat, de figyeljünk, nehogy összetörjön az eszköz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek