Miért sovány a gyerek?

Az elhízás nemcsak a magyar felnőttek, hanem a gyerekek között is népbetegségnek számít, ám előfordul, hogy hiába tápláljuk minden jóval a csemetét, soványnak találjuk. Az esetek többségében nincs ok aggodalomra, mert a gyermekek a szülők testfelépítését és alkatát öröklik. Így amennyiben a felnőttek molettebbek, valószínűleg a gyermekük is az lesz, s fordítva: a vékony alkatot is öröklik az utódok – magyarázza dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa.

Család-otthon(he)2015. 10. 14. szerda2015. 10. 14.
Miért sovány a gyerek?

Amennyiben a gyermek testtömegindexe (testmagassága és testtömege négyzetének hányadosa) 18,5 alatti, már jogos az aggodalom, hogy valamilyen betegség áll a háttérben. Kóros soványságot okozhat például a pajzsmirigy túlműködése, aminek fő tünete a normál táplálkozás melletti fogyás, a szemek kidülledése, a heves szívdobogás, az idegesség, a hasmenés, a gyakori széklet, lányoknál a menstruációs panaszok.

A mellékvesekéreg zavara is járhat alacsony testsúllyal, hiszen komoly hatást gyakorol az anyagcsere-folyamatokra. A kórt sajnos nehéz felismerni, de gyanúra ad okot, ha a következőket tapasztaljuk: fogyás, fáradtság, gyengeség, gyomor-bélrendszeri tünetek, hányás, kiszáradás, sötét bőrszín.

Amennyiben a panaszok hosszabb ideig fennállnak, érdemes gyermekendokrinológushoz fordulni, aki részletes állapotfelmérés és alapos vizsgálatok után pontos diagnózist ad.

Az alacsony testsúly hátterében állhat továbbá: 1-es típusú cukorbetegség; anorexia; pszichés gondok; stressz; daganat; gyomor- vagy bélfertőzés; felszívódási zavarok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek