Közösségi faműhely

Közösségi faműhely - A városi közösségi kertek után októberben Budapesten, a Közgazdasági Politechnikum Gimnázium Inkubátor Házának udvarán megnyílt az ország első közösségi faműhelye. A Technika 1 elnevezésű műhelybe a hét minden napján reggeltől estig várják a diákokat és a hobbiból barkácsolókat.

Család-otthonKeresztény Gabriella2015. 11. 03. kedd2015. 11. 03.

Kép: Hello Wood közösségi barkácsmühely a Technika1-ben mühely fúrás faragás fürészelés fűrészelés barkácsolás faanyag munka famunka 2015.10.22. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Közösségi faműhely
Hello Wood közösségi barkácsmühely a Technika1-ben mühely fúrás faragás fürészelés fűrészelés barkácsolás faanyag munka famunka 2015.10.22. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

A „Csináld magad!” műhely egyik alapítója a Hello Wood alkotócsapat, a másik az otthont adó Politechnikum. A műhely célja egyrészt, hogy az építészet és a dizájn iránt érdeklődők megtanulhassák a szakma alapjait, másrészt a Technika 1 lesz helyszíne az alapítók termékfejlesztési projektjének, ami jó lehetőség a saját bútorcsalád megvalósítására.

Az alkotók remélik, hogy kezdeményezésük pezsgést visz a faiparba: a fiatal ácsok és asztalosok, a gimnazisták az építészekkel közösen kipróbálhatják elméleti tudásukat. – Az épület többfunkciós – mondja Janota Orsolya, a Hello Wood projekt menedzsere. – A modellezőhelyiségben lehet tervezni, rajzolni, számítógépezni. A hátsó, faillatú, gépekkel teli terem az alkotóműhely.

Az átadás utáni napokban mintegy négyezren kattintottak a Facebook-oldalunkra. Fiatalok, nyugdíjasok és sok nő regisztrált a meghirdetett programjainkra. Valamennyien maguk akarnak virágládát, asztalkát, polcot, bármi hasonlót elkészíteni, amihez se helyük, se szerszámuk nincs. Hozzánk saját ötlettel is jöhetnek, mint ahogyan várjuk őket a meghirdetett kurzusainkra is. Most éppen a madáretető elkészítésének kurzusa zajlik, de lesz karácsonyfatalp, növényláda és új bútor készítése, régi bútor felújítása is – a tervezéstől a késztermékig.

A Hello Wood ehhez szakértelmet és – a biztonságos használat ismertetése után – szerszámokat ad. E szolgáltatás fizetős, de diákoknak, nyugdíjasoknak, tanároknak kedvezmény (napijegy, havibérlet) jár. A Technika 1 műhely a későbbiekben szeretne eljutni a vidéki városokba is.

Ottjártamkor, szombaton délután fél ötkor fényárban úszik a terem. Fúrók berregnek, csiszolók sivítanak, pokoli a zaj, mindenki füldugóval és védőszemüveggel dolgozik a maga tervezte madáretetőjén. Pozsár Péter építész hol az egyik, hol a másik asztalnál „konzultál”. A húsz jelentkezőből még senki nincs kész, sok az iskolás gyerek. A tízéves Hettlinger Ferikét a mamájával együtt kihívtam a csendes irodába, a fiúcska helyett inkább az édesanya beszélt. Másodjára vannak itt,

Ferike először egy ágyút és két kardot készített, bár nem katona, hanem gépész- vagy építészmérnök szeretne lenni. Folyton rajzol, tervez valamit, de a kis társasházi lakásban leginkább csak papírból ragasztgathat. A műhely neki a világ csodája, itt végre kibontakozhat. Éves bérlete lesz, mert olyan kreatív és ügyes kezű, hogy neki a madáretető elkészítése gyerekjáték. A házuk mellett sok fa van, ott lesz a mestermunka helye.

Koncz Julit diáknak néztem, pedig már kommunikáció–média szakon diplomázott, színháztudományi mesterkurzuson tanul. Bő évtizede lakik Pesten, s most győri szüleinek kertjébe készíti a méretesre tervezett, körben nyitott madáretetőt. Szerinte a pici lukakat mutató etetők nem keltenek bizalmat a madarakban, az övénél viszont látják majd, hogy dugig van kajával.

A 28 éves Máté kertes családi házban él a szüleivel, az apja ezermester, hely is lenne, de őt a Hello Wood csapata, a közösségi alkotás élménye úgy megfogta, hogy már alig várja a következő alkalmat…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek