Szúrós veszedelem

Milyen indíték vezethette azt a felelőtlen ismeretlent, aki nemrég injekciós tűket szurkált a pesti villamosok ülésébe? Rossz tréfának szánta? Mindegy, kinek, csak ártani akart?

Család-otthon(he)2015. 11. 04. szerda2015. 11. 04.
Szúrós veszedelem

Az első tűt még idejében észrevették az utasok, a másodiktól azonban megsérült egy fiatal lány. A kérdésekre a választ a vérvizsgálat eredménye adja meg. A szennyezett injekciós tű ugyanis számos betegség okozója lehet: hepatitis vírus, HIV-fertőzés, de a szifilisz is terjedhet ily módon.

A tűszúrásos baleseteknek elsősorban az egészségügyi dolgozók az elszenvedői – hívja fel a figyelmet dr. Nagy Kamilla, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kórházhigiénés osztályának vezetője. Egy 2006-ban készült felmérés szerint a megkérdezett munkavállalók 56,4 százaléka jelezte, hogy efféle sérülés érte.

Az arány valószínűleg azóta sem változott, noha e baleseteket ma már meg lehetne előzni. Az SZTE főinfektológusa elképesztő esetekről számolt be: bár tilos lenne, az egészségügyi dolgozók takarékosságból gyakran kiürítik a veszélyes hulladékot tartalmazó zsákokat, mert nem kapnak másikat, s eközben sérülnek meg.

Előfordul, hogy visszarakják a kupakot a használt tűre, amit szintén nem szabadna, vagy a beteg ágyában maradt tű szúrja meg őket. A biztonsági injekciós tűk és a speciális tűgyűjtő dobozok drágák, nem szívesen költenek rájuk az intézmények, pedig hosszú távon érdemes lenne. A tűszúrásos balesetek elszenvedőin hepatitis- és HIV-szűrést kell végezni. Amennyiben fertőzöttnek bizonyulnak, a hosszadalmas és költséges kezelések miatt jó időre kiesnek a munkából. Nem intézhetjük el kézlegyintéssel a problémát: csak egy tűszúrás…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek