Túl a birkapörköltön - a juhhúst kedvelők tudják, hogy más is van a világon

Jó hónapja írtunk a kecsketej áldásos hatásairól, ezúttal a hasonlóan értékes juhtejet, illetve a juhhúst vesszük górcső alá. Sajnálattal állapítva meg: az iparszerű élelmiszer-termelés térhódításával Európa-szerte kiszorult a városi ember asztaláról. (E folyamatot nálunk a mezőgazdaság központosítása is erősítette.)

Család-otthonValló László2015. 11. 26. csütörtök2015. 11. 26.

Kép: , Image: 32540315, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia

Goatherd pouring goat milk during evening milking
, Image: 32540315, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Fotó: Profimedia

A juhtej kétszer annyi tápanyagot tartalmaz, mint a tehéntej, kedvezőbb összetétele folytán a tejzsírja könnyebben emészthető. Kalciumtartalma a tehéntejénél jobban hasznosul, ami előnyösen hat a csontozat fejlődésére. Mivel nagyobb mennyiségben tartalmaz ásványi, illetve ízés zamatanyagokat, a belőle készült tejtermékek ízletesebbek is. A juhtej fogyasztásától sokan azért idegenkednek, mert kellemetlen, „faggyús” ízű. Ez azonban elkerülhető a tiszta körülmények között végzett, szakszerű fejéssel, a zárt rendszerű fejőberendezés használatával.   

A juhtejből készült tejtermékek receptjei a népvándorlás korából valók, amikor birkanyájak (is) kísérték a vándorló népeket. Ezek jobbára ma is házilagosan készülnek (kézműves termékek), természetesen a kor higiéniai követelményeinek megfelelően, és szabályozott körülmények között.    

A legősibb és legegyszerűbb sajtkészítési mód a gomolya, amikor a tőgymeleg, friss tejet a juh oltógyomrából nyert baktériumtenyészettel oltják be. A gomolyasajt könnyű, friss és ízletes. Egy hétig érlelt változatából készül a gomolyatúró (vagy liptói túró), ez nem csak tápértékben, de ízben is fölülmúlja a tehéntúrót (a közkedvelt sztrapacska is ettől lesz olyan ízletes). A parenyica szintén juhtejből készült, úgynevezett gyúrt sajt, de a balkáni országokban közkedvelt kashkavalnak, továbbá a feta és a roquefort típusú sajtoknak is juhtej az alapanyaguk.   

A juhhúst kedvelők (akik tudják, hogy nem csak birkapörkölt van a világon) tisztában vannak azzal, hogy a húst jól meg kell tisztítani a faggyútól, netán forró ecetes vízben is lemosni. Így élvezettel lehet fogyasztani, mint ahogy az angolok, a franciák, az olaszok és a törökök teszik. Akik alighanem tudják azt is, hogy a bárányhúsból készített ételek nemcsak igen ízletesek, hanem korszerű, könnyű étkek is, hiszen fehérjéi teljes értékűek, kevés zsírt tartalmaznak, könnyen emészthetők, s így még a diétás étrendbe is beilleszthetők.   

A hús bontása során a fűrésszel való darabolás ajánlott, hogy ne legyen szilánkos. Tanácsos továbbá a sokféle fűszer bátor használata is. Bárányhúsból a legalább 25 kilós élősúlyú állat jelenti az általános bolti kínálatot (mert az ekkora test bontható gazdaságosan). E súlyig választott bárány, 30 kilóig kispecsenye, e fölött pedig pecsenyebárány a neve. A bárányból tizennégy hónapos korában (fogváltáskor) lesz birka, ennek azonban már nem olyan zsenge a húsa, és más az íze is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek