Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Azt hinnénk, a sokszor influenza szövődményeként jelentkező tüdőgyulladás ma már gyógyítható. Ám mégis a tíz leggyakoribb halálok közt találjuk. A kezelés sokszor azért késik, mert a kór nem mindig jelentkezik jellegzetes tünetekkel, ezért a beteg nem kerül időben orvoshoz. A tüdőgyulladásnak több típusa létezik, és a tünetek életkoronként is eltérhetnek – tájékoztat dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Budai Tüdőközpont orvosa.
A pneumococcus baktérium által okozott tüdőgyulladások általában a tipikus tüneteket mutatják: hirtelen kialakuló magas láz, hidegrázás, köhögés, rossz általános közérzet. Súlyosabb esetekben nehézlégzés, szapora pulzus, magas légzésszám, zavartság jelzi a bajt.
A középkorúaknál az úgynevezett atípusos baktériumok által okozott tüdőgyulladás alattomosan jelentkezhet: hőemelkedés, fáradékonyság, száraz köhögés, esetleg ízületi fájdalmak tüneteivel, majd nehézlégzéssel.
A rizikócsoportba tartozóknál olykor nincs látványos tünet. Az újszülötteknél az étvágy romlása, a hőemelkedés kelthet gyanút. Sápadtság és szapora szívműködés észlelhető, a baba elesett benyomást kelt. A legyengült idősek esetében is gyakran elmarad a magas láz.
Ha egy idős ember ismert ok nélkül az ágyában marad, gyenge, esetleg félrebeszél vagy zavarttá válik, mindig gondolni kell tüdőgyulladásra. Megelőzésül szolgál a pneumococcus elleni védőoltás, amelyet 2014 óta 2 éves kor alatt minden kicsinek kötelezően meg kell kapnia.
Ezt idősebbek is kérhetik, emellett ajánlott az influenza elleni védőoltás is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu