Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MINDEN KÖZÜL, ami szavak nélkül beszél, az illatok a leghangosabbak – véli egy amerikai parfümszakértő. Manapság igencsak meglepődnénk, ha hallanánk a parfümök „szavát”: némelyik franciának gondolt illatcsoda bizony kínaiul szólalna meg. A hamisított parfümök tényleg gagyik…
Kép: Kecskemét, 2006. április 11. Húsvéti locsolkodás illusztráció. Fotó: Ujvári Sándor
A finom parfüm néhány cseppje luxust csempész az életünkbe. Mindennek persze ára van: a neves házak illatait nem vesztegetik olcsón (legalább tíz-húszezer forintba kerülnek). A pesti belváros kis parfümériájában pedig már azon kis manufaktúrák ékszernek beillő üvegcséi is hozzáférhetők, melyek luxusmárkáit szinte csak a beavatottak ismerik.
Ezekért a legkiválóbb alapanyagokból készült niche parfümökért még mélyebbre kell nyúlni a pénztárcánkban. Sokan nem hajlandók ebbe beletörődni, megpróbálnak spórolni. Aki két-háromezer forintért szeretne trendi illatfelhőt varázsolni maga köré, többnyire belefut az utánzatokba.
Hogyan ismerhetjük fel a bóvlit?
A hamisítványoknak sokszor csak a doboza hasonlít az eredetire, olykor még az sem. Akad olyan gagyi változat, amelyik az eredeti parfüm nevét is elferdíti. Legtöbbször az buktatja le a silány másolatot, hogy az üvegben található fúvókacső túl vastag, s nem ér le az aljáig. A karcos, ócska műanyag kupak szintén árulkodó jel. A Fórum Kontroll Egyesület összehasonlító tesztnek vetette alá a hamis és az eredeti parfümöket.
Bebizonyosodott: az olcsó, híg koppintások jó, ha egy óráig illatoznak a bőrön, utána kellemetlen, alkoholos szappanszagot árasztanak. A márkás illatszerek viszont legalább 3 órán, de inkább fél napon át tartós és kellemes illatnyomot hagynak. A hamisítványokat általában nagy kiszerelésben dobják piacra, ezért az eleve gyanús, ha egy parfümből csak 100 ml-eset árulnak – figyelmeztet az egyesület. Az sem biztató jel, ha az utcán szólítanak le a gyanúsan olcsó kölnivel, vagy házalnak vele. Aki a világhálón rendel később hamisnak bizonyuló illatot, 14 napon belül indokolás nélkül visszaküldheti – arra biztatnak a fogyasztóvédők, hogy a felültetett vevő éljen e jogával.
Jó lesz locsolkodósnak, gondolhatják a fiúk, mikor az olcsó hamisítványokat beszerzik. A rossz hír viszont az, hogy ezek a löttyök még erre sem jók – az ellenőrizetlen összetételű „szagos vizektől” ugyanis akár allergiás reakció is kialakulhat a bőrön. Az pedig már egyenesen rémálom, ha ezek az illatok összekeverednek a lányok fején. Ennél már az is jobb, ha egy vödör vízzel indul útjára a derék locsolkodó…
ILLATOS MONDÁSOK
„Minden nőnek, aki arra vár, hogy megcsókolják, parfümöt kellene viselnie” – tanácsolta Coco Chanel divatkirálynő, aki parfüm és smink nélkül soha nem lépett ki az utcára, ez volt az ő fegyverzete.
„Azért kezdtem el parfümökkel foglalkozni, hogy ha valaki kinyitja az egyik illatszeremet, máris maga elé képzelhesse valamennyi ruhámat” – vallotta Christian Dior, aki illatkreátornak és divattervezőnek is tartotta magát. Állította,
hogy első emlékei a nőkről nem is a ruháikhoz, hanem az illataikhoz kötődnek.
„A parfüm nem árucikk, szeretetből születik. Annak a nőnek a szívét kell tükröznie, aki viselni fogja” – állította a
romantikus lélekkel és érzékeny szaglószervvel felvértezett Robert Ricci, a francia parfümház tulajdonosnője, Nina Ricci fia.
„A parfüm olyan, mint egy koktél másnaposság nélkül, a csokoládé kalória nélkül, egy viszony könnyek nélkül, mint a nyaralás, ahonnan sohasem kell visszatérned” – gondolta Marian Bendeth amerikai parfümszakértő.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu