Hunyorog a fél világ

Nehezen ismeri fel az utca túloldalán sétáló ismerőst? Nem látja tisztán a távoli tárgyakat?

Család-otthonHabik Erzsébet2016. 03. 03. csütörtök2016. 03. 03.
Hunyorog a fél világ

Akkor valószínűleg ön is a rövidlátók táborát gyarapítja. 2050-re a világ népességének a fele, mintegy ötmilliárd ember bajlódik majd ezzel a látászavarral, egyötödének pedig a megvakulásra is nagyobb lesz az esélye – legalábbis ezt jósolják a kutatók. 1970 és 2000 között az Egyesült Államokban már megduplázódott a rövidlátók száma, Ázsia egyes részein pedig még ennél is rosszabb a helyzet: egy friss felmérés szerint a délkoreai tinédzserek 96 százaléka rövidlátó, de Szingapúrban, Kínában és Japánban is hasonló arányban hunyorognak a tinik.

A tudósok szerint a már-már világjárvány méreteket öltő látásromlásért nem okolhatók egyértelműen a gomba módra terjedő elektronikus kütyük: a rövidlátók száma már bőven az informatikai forradalom robbanása előtt elkezdett növekedni.

De kétségtelen: a rövidlátás (orvosi nevén myopia) kockázatát jelentősen növeli a számítógép, az okostelefon, a tablet túlzásba vitt használata, már csak azért is, mert ezeket a készülékeket közel tartjuk a szemhez, vagyis a szemet állandó közelnézésre kényszerítjük. Tetézzük mindezt azzal, hogy az időnk java részét a négy fal között, mesterséges világítás mellett töltjük.

A kutatók szerint a rövidlátás kialakulásának megelőzésében segíthet, ha többet tartózkodunk a szabadban, főleg gyerekkorban. A szabad ég alatt kedvezőbbek a fényviszonyok, és kevesebbet nézünk közelre.

Ahhoz azonban, hogy ez a megelőző hatás valóban kialakuljon, legalább heti 10-14 órát kell odakint sétálni, sportolni, kertészkedni, kinek- kinek tetszése szerint.

Magyarországon a népesség 10-15 százaléka rövidlátó, s itthon is rohamosan nő a myopiás gyermekek száma. Manapság nem életszerű, hogy egy gyerek egyáltalán ne vegyen a kezébe okostelefont, ne üljön képernyő elé, az időkorlát megszabásával azonban kordában tarthatjuk, hogy mennyit néz közelre. Napi fél-egy óra tévézés, számítógépezés még nem káros, hosszabb monitorbámulás után azonban érdemes a csemetét kizavarni az udvarra. Lehetőleg a mobiltelefonja nélkül…



A rövidlátás kezelésében is fontos a korai felismerés. Az iskolákban a védőnők kétévente ellenőrzik a gyerekek látását, a kisebbeket pedig 1, 2,5 és 5 évesen javasolt elvinni szemvizsgálatra. Minél előbb gyermekszemészhez kell fordulni, ha rövidlátásra utaló jeleket veszünk észre a gyereken. Ilyen lehet például: ha hunyorog, hogy jobban lásson távoli dolgokat, nehezen olvassa el a táblát az iskolában, rossz a testtartása olvasásnál, gyakran panaszkodik fejfájásra. A már kialakult rövidlátás nem gyógyítható, csak szemüveggel, kontaktlencsével, esetleg szemműtéttel korrigálható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek