Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
NAPJAINKBAN ismét egyre növekszik az érdeklődés a hímzés iránt. Olvasóink közül többen is jelezték, szívesen látnának lapunkban hímzésmintákat, melyeket kivarrhatnának. Kezdetnek a keresztszemes hímzést választottuk, amely nagyon szép és viszonylag könnyen megtanulható. Elkészült munkáikat, kérjük, küldjék el nekünk, a legjobbak értékes jutalomban részesülnek.
JUTALOM A LEGJOBBAKNAK
Kedves olvasóinkat arra kérjük, hogy elkészült hímzéseiket 2016. július 22-ig küldjék el a Szabad Föld szerkesztőségének postacímére (1300 Budapest, Pf. 231). Munkáikat szakértő zsűri értékeli, és a legjobbakat értékes díjakkal – a hímzéshez szükséges alapanyagokkal, fonalakkal, eszközökkel – jutalmazza. A díjazottak nevét 2016. augusztus 19-i számunkban közöljük, a munkákat visszaküldjük.
A hímzés, melynek során tűvel fonalat, ritkán fémszálat viszünk az alapanyagra, a magyar népművészet különösen jelentős ága.
Megvannak a helyi szokásai, hagyományai, amelyek évszázadok alatt alakultak ki, és nemzedékről nemzedékre szállnak, öröklődnek. A keresztszemes hímzés két egymást keresztező, azonos nagyságú ferde öltésből áll. A világ minden táján népszerű és divatos. Elterjedését valószínűleg egyszerű öltésmódjának és sokoldalú felhasználhatóságának köszönheti. A keresztszemek kivarrásához ugyanis nincs szükség különösebb ügyességre, ezzel az egyszerű technikával mégis szinte korlátlanul állíthatunk elő díszítéseket, akár néhány öltéses apró mintákat, akár pompás színhatású gazdag mintázatokat. A népi keresztszemes mintakincs nálunk igen gazdag választékú, ezzel a hímzésfajtával díszítettek lakástextíliát, lepedővéget, párnát, abroszokat, de a ruházat egyes részeit is.
A keresztszemes hímzés egyik leggazdagabb hímzőkultúrával rendelkező néprajzi tájegysége Mezőkövesd és vidéke: a Matyóföld. Az ide tartozó három település Mezőkövesd, Tard és Szentistván. Tardon őrizték meg legtovább a keresztszemes hímzőkultúrát, ezért itt a legváltozatosabb a mintakincs, legszélesebb a motívumok és variánsok skálája. A motívumok mértanias formáját itt csíkszerű szerkezetben egymásra épített sorok adják. Akár 4-5 emeletet is egymásra építettek. Tardon a keresztszemes hímzésdísz megérte a kiszínesedés korszakát is, de a piros és a kék szín mindvégig megtartotta hangsúlyos szerepét.
Az összeállítást készítette:
Dulai Sándorné
06-20/911-7212
Dulai Sándor
06-1/489-8805
[email protected]
FOLYTATÁSA KÖVETKEZIK
Hímzéspályázatunk lezárulta után szeretnénk pályázatot hirdetni más népművészeti ágakban, kézműves kategóriákban is: mézeskalács, hímes tojás, gyöngy ékszer, csipkeverés, szálas anyagok (szalma, csuhé, gyékény, vessző), gyermekjáték stb.
Hogy melyekben, azt olvasóink érdeklődése, igényei döntik el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu