Örökletes férfibaj

AKINEK a férfi felmenői között volt már prosztatarákos, maga is nagyobb eséllyel számolhat e betegséggel – állítják a kutatók. A prosztatadaganat kialakulásában azonban az örökletes hajlam mellett az életmódnak és a táplálkozásnak is jelentős a szerepe.

Család-otthonHabik Erzsébet2016. 09. 29. csütörtök2016. 09. 29.
Örökletes férfibaj

Egyes daganatfajták kialakulását a genetika is befolyásolja: hosszú évek vizsgálati eredményei igazolják, hogy a prosztatarák sokkal inkább veszélyezteti azokat a férfiakat, akiknek a családjában korábban már előfordult hasonló daganatos megbetegedés. A Londoni Rákkutató Intézet munkatársai arra is rájöttek, hogy az örökletes prosztatarák kialakulásáért ugyanaz a BRCA2 gén felelős, ami a nők esetében a mell- és petefészek-daganatokat okozza. Természetesen nem maga a betegség, hanem a hajlam örökölhető, és minél több érintett – nagyszülő, szülő, testvér – akad a családfán, annál nagyobb veszély leselkedik a fiatalabb generációkra.

A prosztatarák örökletességét tanulmányozva a svéd Lundi Egyetem kutatói mintegy 50 ezer férfit vizsgáltak meg, akiknek a testvére prosztatarákban szenvedett. Azt tapasztalták, hogy 30 százalékos eséllyel jelentkezett náluk a betegség 75 éves korukig, szemben a svéd férfilakosság átlagánál mért 13 százalékkal. Még nagyobb veszélyben voltak azok, akiknek az édesapja és a testvére is prosztatarákos lett: az ő esetükben már 48 százalékra emelkedett a betegség előfordulásának kockázata.

Szerencsére azonban a prosztatarák legagresszívebb, áttéteket okozó formájának örökölhetősége – a kutatók szerint – meglehetősen kicsi.

A prosztatarák – amennyiben idejében felfedezik – ma már jól gyógyítható, ezért 45 év felett minden férfinak legalább kétévente ajánlatos szűrővizsgálaton részt vennie, azoknak pedig mindenképpen, akik szenvedő alanyai az említett rizikófaktoroknak. További kockázatot jelent a dohányzás és a túlsúly, vagyis a prosztatarák esetében – ahogy ez valamennyi daganattípusra elmondható – egészséges életmóddal és étrenddel, továbbá rendszeres testmozgással sokat tehetünk a megelőzésért.


GYÓGYERŐ A KERTBŐL
A természet patikájában számos olyan növény található, melyek segítenek megelőzni a prosztatabajok kialakulását, illetve teljesebbé teszik a betegség terápiáját.

A fűrészpálma kékesfekete termését régóta használják a népi gyógyászatban. A gyümölcs kivonata erősíti az immunrendszert, enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának tüneteit, eredményesen alkalmazható a vizelési problémák kezelésére, lassíthatja a prosztatabetegségek lefolyását.

A tökmag nem csak ropogtatni jó, kedvező élettani hatásait klinikai vizsgálatok igazolják. Rendkívül magas a telítetlenzsírsav- tartalma (ómega 3, ómega 6, ómega 9 zsírsavak) és gazdag E-vitaminban is. A benne található Delta-7 fitoszterol- és szeléntartalmának köszönhetően fontos szerepet játszik a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának megelőzésében, illetve a kialakult gondok kezelésében is: enyhíti a vizeletürítést kísérő fájdalmat, az éjszakai vizelések gyakoriságát. További jó tulajdonsága, hogy növeli a szexuális kedvet és teljesítményt, vagyis egyfajta természetes potenciafokozó.

Gyomnövényként üldözzük, ám gyógynövényként csak dicsérhetjük a csalánt. A csípős növény kivonata gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, amelyek képesek csökkenteni a prosztatasejtek anyagcseréjét és növekedését, ezáltal a gyulladások és a megnagyobbodás rizikóját is.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek