Szíveskedjen tenni érte - Legtöbbször saját vétségeink vezetnek a katasztrófához

TESTÜNKNEK fáradhatatlan motorja a szív. Százezerszer dobban értünk naponta, ám mégsem törődünk e létfontosságú szervünkkel érdemei szerint. A magyar halálozási statisztikát évek óta vezetik a szív- és érrendszeri betegségek, s az esetek többségében életmódbeli vétségeink vezetnek a katasztrófához.

Család-otthonHabik Erzsébet2016. 09. 20. kedd2016. 09. 20.

Kép: Reportage in the Les Grands Prés cardiac rehabilitation centre in Villeneuve Saint Denis, France. Cardiorespiratory stress test., Image: 161478939, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BSIP, Fotó: Profimedia

STRESS TEST, ELDERLY PERSON
Reportage in the Les Grands Prés cardiac rehabilitation centre in Villeneuve Saint Denis, France. Cardiorespiratory stress test., Image: 161478939, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BSIP
Fotó: Profimedia

Nem véletlenül érdemelte ki a „néma gyilkos” elnevezést a magas vérnyomás: a hipertónia és a szövődményei alattomosan, szinte tünetek nélkül támadnak, miközben a szív- és érrendszeri betegségek egyik fő rizikófaktorának számítanak. Az érintett több mint hárommillió magyar csaknem ötöde nem is sejti, hogy beteg. Ereinket támadó veszélyforrásnak számít az elhízás is: a lakosság kétharmada túlsúlyos, továbbá körülbelül egymillió ember életét keseríti a cukorbaj, ami ugyancsak kockázati tényező, mint ahogyan a magas koleszterinszint vagy a stresszes életmód is az. 

S akkor még nem beszéltünk a dohányzásról: a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozásokért minden ötödik esetben a füstölgés a felelős. A felsoroltak közül akár egy is elegendő a betegségek kialakulásához, márpedig mi magyarok szeretjük halmozni a veszélyeztető tényezőket. Szerencsére a szív- és érrendszeri betegségek nem hirtelen jelentkeznek, ezért, ha idejében észleljük az intő tüneteket, még kezdeti stádiumban felfedezhetjük a bajt.  


MIRE FIGYELJÜNK?
A szív- és érrendszeri betegségek kezdetben nem járnak súlyos tünetekkel, talán eszünkbe sem jut gyanakodni, ha például állandóan fáradtnak érezzük magunkat, vagy éppen alvászavaroktól szenvedünk. Szívelégtelenségre gondolhatunk akkor is, ha mondjuk olyan kevésbé megerőltető mozgástól is szaporán dobog a szívünk, kifulladunk, levegő után kapkodunk, mint a lépcsőzés a második emeletre.   

Ám a panaszok nem mindenkinél egyformán jönnek elő: van, akinél éppen lefekvés után jelentkezik a nehézlégzés. Érdemes megvizsgáltatni a szívünket, ha gyakorta megduzzad a bokánk, esetleg a vizenyő a lábszárra, a combra is kiterjed. Ha az elégtelen szívműködés miatt a májban és az emésztőrendszerben halmozódik fel sok folyadék, akkor bizonytalan hasi panaszokat, puffadást, étvágytalanságot tapasztalhatunk, ha pedig a vesében, úgy az éjszakai vizeletürítés válik gyakoribbá. 


MI A TEENDŐ?
Ha veszélyeztetettnek érzi magát, mindenekelőtt keresse fel a háziorvosát, aki a szükséges vizsgálatok után kardiológus szakorvoshoz irányítja. Nem kell megvárni, hogy beigazolódjon a baljóslatú diagnózis: mielőbb meg kell barátkozni az életmódváltás gondolatával – letenni a cigarettát, egészségesebben táplálkozni, szükség esetén súlycsökkentő diétába kezdeni, aktívabb életformára, a mindennapos mozgásra átállni. Az acetil-szalicilsav hatóanyagú készítmények ugyancsak segítenek lecsökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek, ezen belül a szívinfarktus kockázatát. Már-már közhelynek számít, hogy könnyebb a betegséget megelőzni, mint gyógyítani. A szív- és érrendszeri betegségek zöme is megelőzhető lenne a rendszeres szűrővizsgálatokkal, valamint az egészségtudatosabb életmóddal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek