Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
BALESETEK bármikor érhetnek bennünket, de a tavaszi-nyári időszakban a szokásosnál is nagyobb az esély arra, hogy oyan sérüléseket szerezzünk, amelyek elfertőződhetnek. Ilyenkor a legkisebb seb is végzetes lehet. Mikor kell oltani tetanusz ellen? Erről kérdeztük a szakértőket.
Régen halálos betegségnek számított a tetanusz – más néven merevgörcs –, de amióta 1941-ben bevezették ellene a kötelező védőoltást, hazánkban elenyésző az e fertőzésben elhunytak száma. A csecsemők két hónapos korukban kapják meg az elsőt (Di-Per-Te), majd 3, 4, utána 18 hónapos korukban a következő oltásokat, 6 évesen, s végül 11 évesen egy-egy emlékeztetőt. Korábban bevett gyakorlat volt, hogy a legbanálisabb baleseteket követően – például, ha a gyerek felbukott a biciklivel és felhorzsolta a térdét – azonnal „kapott egy tetanuszt”.
– Ma már úgy tartjuk, hogy ez felesleges óvatosság. Gyermekek esetében is csak vérző, szennyezett sérüléseknél indokolt az oltás, és csak akkor, ha 5 éven belül nem részesült benne. Márpedig ha betartják a kötelező oltási rendet, ilyen időpont elvileg nem létezhet – magyarázza dr. Krivácsy Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának főorvosa. A nagyobb sérülések, a roncsolással járó sebek pedig amúgy is mindenképpen baleseti sebészeti ellátást igényelnek, ahol mérlegelni fogják az oltás szükségességét.
A gyermekkorban megszerzett védettség azonban csak ideig-óráig tart. Felnőttek esetében akkor javasolt tetanuszt adni, ha megsérül a bőr felső hámrétege – nem kell feltétlenül mély sebnek lennie –, ami nagy valószínűséggel földdel szennyezett területről ered. Különösen veszélyesek a ház körüli munka, kertészkedés közben keletkezett szúrt, vágott, roncsolt sérülések és az állati harapások – figyelmeztet dr. Moravcsik Bence, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa.
A tetanuszbetegség kórokozója egy baktérium (Clostridium tetani), ami a porban, a földben, de számos állat ürülékében is jelen van, és spórákkal szaporodik. Ezek a spórák a környezeti hatásokkal szemben roppant ellenállóak, akár évtizedekig is elvegetálnak, miközben fertőzőképesek maradnak. A nyílt sebbe jutva aztán aktivizálják magukat, és szaporodni kezdenek.
A tetanuszbetegség tüneteit a kórokozó által termelt anyagok okozzák, amelyek idegméregként hatnak a szervezetre, és heves, tartós izomgörcsöt, végül pedig a légzőizmok bénulását okozzák, ami halálhoz vezethet.
E rendkívül veszélyes betegséget a legjobb megelőzni. Az oltás felnőttek esetében egy évig nyújt védelmet, majd az esetleges újabb sérülés esetén ajánlatos megismételni. Magyarországon magas az átoltottsági arány, ezért a tetanusz okozta halálozás nagyon ritka, ám a legkisebb szennyezett sérülést sem szabad elbagatellizálni – tanácsolja a szakértő.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu