Dancing with the Stars: Nemcsak Andrei Mangra keveredett botrányba, őket zárták ki a műsorból
ripost.hu
„DOKTOR ÚR, a maga szíve sose fáj?” – hangzott el a kérdés a népszerű dalban. Bizonyára sok orvosnál már fellépnek szívpanaszok, mivel nagy terhet vállalnak: nyugdíjasként sem pihennek. Ötezer nyugdíjas egészségügyi dolgozó továbbfoglalkoztatását kérték 2012 óta, de a Kórházszövetség szerint mégis hiánnyal küzdenek.
Kép: Haziorvosi rendelo beteg 2007.01.04. foto: Nemeth Andras Peter
Egyre több a hiányszakma a kórházakban. A vészhelyzetet az intézmények sokszor nyugdíjasok foglalkoztatásával próbálják megoldani. Az idősek csak úgy dolgozhatnak tovább, ha a kórház kérelmet nyújt be: az elmúlt öt évben több mint ötezer engedélyt kaptak az intézmények, hogy maximum három évig újraalkalmazhassák az orvosokat, szakdolgozókat. Azonban a Kórházszövetség adatai szerint ez sem oldotta meg a problémát: mára a kórházak műszaki és gazdasági állományából is hiányoznak szakemberek, mint ahogyan rendelőintézeti asszisztensből sincs elég. A szövetség ezért azt javasolja a szaktárcának, úgy módosítsa a jogszabályt, hogy e területeken is kérhessenek mentességet a kötelező nyugdíjaztatás alól.
„Nyugdíjazás miatt háziorvosi praxis eladó” – számos ilyen hirdetést találunk, csak az a kérdés, akad-e rá vevő. Az országos statisztika szerint az orvosok egyharmada az 50–64 éves korosztályba tartozik. Főként az alapellátásban probléma az elöregedés, s érthető módon az orvosegyetemi városokban a legkisebb a gond. Budapesten azonban az orvosok több mint fele betöltötte már az ötvenet.
A 65 év feletti doktorok aránya Nógrád megyében a legmagasabb, s ott a legégetőbb az orvoshiány – derül ki a magyar egészségügyet elemző kiadványból. Veszprém megyében a háziorvosok átlagéletkora 60 esztendő, a legidősebb doktor 76 éves, de két 80 év feletti gyógyító is vállal helyettesítést.
A szakma elöregedése – bár a nők korát nem illik firtatni – a nővérekre és a szakasszisztensekre is jellemző, ami elsősorban Heves megyében, illetve a fővárosban aggasztó.
Milyen betegséggel a legnehezebb szakorvoshoz jutni? A hiánylista élén az érsebészek állnak, de a gyermekek és fiatalok pszichiátriai problémáinak orvoslásához sem könnyű szakembert találni. Fül-orr-gégész is túl kevés van, mint ahogyan például infektológus, nefrológus, patológus szintén.
A gyermekgyógyászati alapellátás praxisai is kiürülhetnek, ha az idős doktorok a nyugállományt választják. A kórházi dolgozók úgy tartják: már szinte minden hiányszakmának számít, s ezt igencsak megérzik a tömött várókban ülő betegek.
Tabudöntögető kérdés: vajon hány éves koráig marad fitt a gyógyító? A Harvard Egyetem kutatói nem voltak restek 700 ezer kórházi feljegyzést átvizsgálni, és 19 ezer orvos idős páciensének sorsát követték nyomon. Arra jutottak, hogy a 60-70 éves és ennél idősebb orvosok betegeinek körében magasabb volt a halálozási ráta, mint a fiatalabb doktorok pácienseinél.
A kutatók nem tudták eldönteni, ennek mi az oka: vajon az öregedő doktorok ismeretei elavulnak, vagy a fáradtság miatt hibáztak? Azért a felmérés pánikra nem ad okot, mivel a képességeknek az életkorral járó hanyatlását jó ideig ellensúlyozza a tapasztalat.
Ám az is tény: a kórházak a végtelenségig nem rakhatnak újabb terheket a korosodó gyógyítók vállára.
ripost.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
szon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
boon.hu
szon.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu