Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csak nemrég jelentette be a brit királyi család, hogy Vilmos herceg felesége, Katalin ismét várandós – és csakúgy, mint előző két terhessége alkalmával, ismét hyperemesis gravidarumtól (HG) szenved. A reggeli rosszullétek szinte kivétel nélkül valamennyi kismamát megkínozzák, a HG azonban az átlagosnál súlyosabb tünetekkel jár: szűnni nem akaró hányinger, kiszáradás, vérhányás, túlzott nyálképződés, kimerültség gyötri az érintett várandósokat a nap minden szakában.
A nehezen viselhető állapot a terhesség 8. hetétől körülbelül a 20. hetéig tart. A nők mindennapos életvitele ebben a helyzetben ellehetetlenül, képtelenek dolgozni, akár a legegyszerűbb házimunkát elvégezni, gyakran még az utcára sem tudnak kimenni, és gyakori a testsúlycsökkenés.
– A terhességi vészes hányás kiváltó oka egyelőre rejtély – válaszolta a betegség hátterét firtató kérdésünkre dr. Csermely Gyula, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyásza. – Ugyanannál a kismamánál az első terhességnél kialakul, a következőnél pedig nem, s van, aki mindannyiszor szenved a tünetektől, valahányszor gyermeket vár.
A hyperemesis gravidarum sem a mamára, sem a babára nem veszélyes mindaddig, míg a gyakori hányás nem okoz kiszáradást. Arra kell ügyelni, hogy pótolják a folyadékot: igyanak gyakran, apró kortyokkal – s az elvesztett kalóriát is: ha másképp nem megy, egyenek napjában többször egy kis kekszet, figyelmeztet az orvos. Súlyos esetben a kórházi kezelés is szükségessé válhat, amikor infúzióval pótolják a folyadék-, valamint a vitamin- és az ásványianyag-hiányt, helyreállítják az elektrolit-háztartást. Szerencsére a hyperemesis gravidarum a terhességek mindössze 0,5-2 százalékára jellemző.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu