F1 Las Vegas-i Nagydíj: kaotikus jelenetek az időmérő előtt
origo.hu
ELSŐ SZERELEM, első csók, első szexuális élmény, kamaszkori változások. Kérdések, melyek minden tinédzsert foglalkoztatnak, ám megbeszélni ezeket többnyire nincs kivel, az interneten fellelhető válaszok pedig – finoman szólva is – félrevezetőek lehetnek.
1977. JÚNIUS 12., Szabad Föld, levél Buga doktorhoz:
„Szomorú menyasszony”-t évekkel ezelőtt operálták és nőgyógyász is megvizsgálta. Most esküvője előtt attól fél, hogy hátha a vizsgálat elvette annak idején a szüzességét, és most ezt majd megtudja a férje.
„Ezért nem érdemes aggódnia. Ha akkor megvolt, megvan az még most is…” – szólt Buga doktor válasza.
Kevés cikk és milliónyi nyilvános, internetes fórum foglalkozik a szexualitás témájával, a kamaszkori változásokkal. Ezek a felületek lehetővé teszik, hogy a fiatalok a névtelenség védelmében tegyék fel a legrázósabb kérdéseiket is. Az persze jó, hogy megbeszélik a tapasztalataikat, de szakértő válaszok híján sok téves információhoz juthatnak.
Ezt támasztja alá a közelmúltban készített kutatás is. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és a Neticle arra keresték a választ, miként jelennek meg a kamaszkori testi változásokkal, a szerelemmel és a szexualitással kapcsolatos témák a világhálón. Az interneten vizsgálódtak, hiszen a tapasztalat az, hogy a gyerekek sem otthon, sem az iskolában nem kapnak megfelelő szexuális felvilágosítást.
A téma tabu, és ez nem újdonság.
Már az internet előtti világban is szívesebben kérdeztek a kamaszok álnevek, jeligék mögé bújva, jobb híján újságok hasábjain.
A Szabad Földben Buga doktor válaszolt, az Ifjúsági Magazinban dr. Veres Pál nyugtatta meg az aggódó fiatalokat, később, a kora kilencvenes években Szentmihályi Károly igazította el az ifjakat a Bravo magazin legendás Szex, szerelem, gyengédség rovatában.
Átnézve a leveleket, megállapítható, hogy nem sok minden változott a szocializmus éveihez képest a rendszerváltozás hajnalán sem. Bár a válaszadókat és a szerkesztőségeket többször érte az a vád, miszerint maguk írják a kérdéseket is, ezt a tanácsadók többször is visszautasították.
(A többiekről nyilatkozni nem tudunk, de arra több kollégánk is élénken emlékszik, hogy Buga doktor asztalát egészen haláláig kilószámra árasztották el a levelek, melyek között jócskán akadt szexuális témájú kérdés is.)
1966. JÚLIUS 3., Szabad Föld, levél Buga doktorhoz:
„Egy érdeklődő asszony” jeligére kérdésére azt üzenem, hogy az élvezet és a fogamzás nem okai és következményei egymásnak. Terhessé válhat a nő anélkül, hogy az érintkezés során kéjérzete lett volna.
1973. SZEPTEMBER 2.:
„S. O. S.” levélre azt válaszolom, hogy nem szabad az onanizálást a homoszexualitással összekeverni. Ne féljen a szakorvostól, a bizalom és az őszinteség sínre teszi az ügyet.
1973. SZEPTEMBER 16.:
„Régóta” a jeligéje annak a fiatalembernek, aki katonának megy, és azt kérdezi, hogy az éjszakai magömlés és az ágyba vizelés kapcsolatban vannak-e egymással? Nincsenek! Az ágyba vizelés gyógykezelésre szorul, a magömlés nem.
Nem véletlen, hogy többen azt gondolták, a szerkesztők írják a kérdéseket: a fiatalok – sőt Buga doktor leveleiből kitűnik, hogy az idősebb generáció is – fejében nagy volt a zűrzavar. A szexualitás tabunak számított, arról beszélni nem illett. A kilencvenes évek fiataljainak sem volt könnyebb dolga, a szocializmusban nevelkedett szüleikkel nehezen beszélhettek a témáról.
Bravo magazin, levél Szentmihályi Károlyhoz:
„16 éves lány vagyok, elmentem az orvoshoz, hogy írjon fel nekem gyógyszert. Azt mondta, ha rajtam volt a barátom, utána vegyem be. De ő kitalálta, hogy én legyek fölül, ő pedig alul. Csodálatos érzés volt. Így aztán ő vette be a gyógyszert. Nagyon félek, hogy mi van, mert már 2 hete nem jött meg. Valamit rosszul csináltam? Mit tegyek?”
Az Ifjúsági Magazinban dolgozó dr. Veres Pál nem véletlenül lett sokak kedvence: a válaszaiban igyekezett megértéssel, humorra reagálni minden kérdésre. Számos válasza lett népszerű széles körben, terjedt el kabarétréfaként.
Egyik legismertebb: „Doktor úr! A Kalmopyrin jó fogamzásgátlónak? Jó, lányom! Csak a pirulát szorítsd a térdeid közé, és tartsd szorosan.”
A megszámlálhatatlan levélből kiderül, hogy a nemi éréssel járó testi változásokkal sem tudnak sok esetben mit kezdeni a kamaszok.
1977. FEBRUÁR 13., Szabad Föld, levél Buga doktorhoz:
„Viktória” azt írja: „A mellbimbó körül szőrszálak jelennek meg… Eddig különösképpen nem zavart a dolog… de most egyre jobban nyugtalanít...” Ne nyugtalankodjék! Mert ez nem rendkívüli, nem szokatlan. Ha csak a mellbimbó körül van, az még fürdőruhában sem látszik, aki pedig mégis meglátja, az ne törődjék vele. Már csak azért sem, mert Viktória 16 éves.
origo.hu
borsonline.hu
origo.hu
hirtv.hu
feol.hu
koponyeg.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
mandiner.hu
origo.hu