Tízezer lépés

Akár 40 százalékkal is javulhat a túlélési esélye azoknak a prosztatarákos betegeknek, akik a hétköznapi szokásos teendőiken túl hetente három-négy alkalommal legalább fél órán át intenzíven mozognak, s emellett tartják az egészséges testsúlyukat is – hangzott el nemrég a Magyar Urológus Társaság pécsi kongresszusán.

Család-otthonHabik Erzsébet2017. 11. 16. csütörtök2017. 11. 16.
Tízezer lépés


A gyógytorna segíthet a prosztatarákműtét vagy sugárkezelés utáni vizelettartási és erekciós problémák orvoslásában, de a rendszeres mozgás mérsékli a trombózis kockázatát is, javítja a légzéskapacitást, csökkenti a szívinfarktus veszélyét. Akinek az erőnléte megfelelő, könnyebben megbirkózhat a daganatellenes kezelések mellékhatásaival. A fizikai aktivitás előnyeit semmiféle gyógyszerrel nem lehet kiváltani, az urológiai és onkológiai ellátás során erre mégsem helyeznek kellő hangsúlyt.

Hiánypótló megoldásként a betegszervezetek – az urológusokkal, az onkológusokkal, és gyógytornászokkal összefogva – 10 Ezer Lépés Program néven országos akciót indítanak a prosztatarákból lábadozók számára. Betegtájékoztató és gyógytornafüzetet is kiadnak, speciális gyógytornavideókat tesznek közzé, a gyógytornászoknak pedig továbbképzést szerveznek a betegek speciális fizioterápiás szükségleteiről.

A Janssen gyógyszercég jóvoltából mindez ingyenesen lesz elérhető a betegek, a családtagok és szakemberek számára.

A 10 Ezer Lépés Program elnevezés onnan ered, hogy az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint az egészség megőrzéséhez legalább ennyi napi mozgásra van szükség. Hogy miért pont ennyire, arra egzakt választ senki nem tud adni, de ezt a kerek számot könnyű megjegyezni. Aki naponta 10 ezret lép – ki hosszabbat, ki rövidebbet –, nagyjából 8 kilométert tesz meg, s ha egyetlen alkalmat sem bliccel el, az heti háromezer kalória mínuszt jelent, amivel akár fél kilogrammot is könnyedén fogyhat.

A rendszeres mozgást végzőket felesleges napi 10 ezer lépésre ösztökélni, ám akiket mindeddig semmivel nem lehetett a mozgásra rábírni, talán meggyőzi a program: még ma tegyék meg legalább az első ezret. A mozgásba nem kell beleszakadni, de kicsit erőlködni azért nem árt – tanácsolják az orvosok. A pozitív élettani hatáshoz kissé meg kell emelkednie a pulzusszámnak, s az éppen még kényelmesnél valamivel többet kell teljesíteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek