Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Igazi ünnepi fűszer a csillagánizs, alkalmas arra, hogy a fahéj és a szegfűszeg mellett különlegessé tegye nem mindennapi alkalmainkat.
Rendszertanilag távol áll a Földközi-tenger mellékén honos, hazánkban is termesztett ánizstól (Pimpinella anisum), amely az ernyősvirágzatúak családjába tartozó, egyéves, lágyszárú növény, s arról (is) híres, hogy a görögök nemzeti itala, az ouzo (ejtsd: úzó) jellegzetes ízét adja. Ezzel szemben a csillagánizs (Illicium verum) Dél-Ázsiában honos és termesztett, örökzöld fa különleges, csillag alakú terméssel, amely szárított formájában a mi ánizsunkhoz hasonló aromájú, de annál erősebb, édeskésebb ízű. Kínában legalább háromezer éve használják, nemcsak fűszerként, hanem orvosság gyanánt is.
A napjainkban is népszerű hagyományos kínai orvoslás elsősorban az immunrendszer megerősítésére ajánlja a csillagánizs fogyasztását, de mint szélhajtó és étvágyjavító jót tesz a gyomornak is.
Viszonylag későn, a XVI. század végén került Európába, első használói főként a gyümölcsös ételekhez adták, de úgyszintén éltek vele lekvárok, likőrök készítésénél. Az orosz cári udvarban például általánosan használták a tea ízesítéséhez, de ez adta a jellegzetes zamatát a méregerős híres francia aperitifnek, az abszintnak is. Már a múltban is előfordult, hogy – akarva-akaratlan – összekeverték a japán csillagánizzsal (Illicium anisatum), amelynek fája nagyon hasonlít a kínaihoz, a termése azonban kisebb, kevésbé aromás és nem is jellegzetesen ánizsillatú, ráadásul mérgező. (A keveredésnek ma is fennáll a veszélye: legutóbb 2000 táján fordult elő ilyen szennyezés az Európai Unióban.)
A csillagánizs fontos szerepet tölt be napjaink gasztronómiájában. Jól használható gyömbérrel, szegfűszeggel és fahéjjal társítva, kiváló zamatot ad a mézeskalácsnak, a péksüteményeknek, de a gyümölcslevesek, kompótok, teák és édes borok szintén remekül ízesíthetők vele. Porított változatban elsősorban fűszerkeverékek részeként élhetünk vele, de a szószokhoz, húsokhoz, italokhoz magát a fűszercsillagot adjuk, amit tálalás előtt vegyünk ki belőle. Mivel a termés önmagában is mutatós, akár még az ünnepi virágkoszorú dísze is lehet. (Az ép, egész csillagánizs hűvös, sötét helyen, zárt üvegben akár egy évig is eltartható.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu