Ki másban bízhatnának, mint a szeretett lényben, vagyis bennünk?

Ahogy öregszenek a kutyák, számomra annál kedvesebbek, hiszen elesettebbek, gyámoltalanabbak lesznek, ráadásul a fülükkel, a szemükkel is bajok vannak, ki másban bízhatnának, mint a szeretett lényben, vagyis bennünk.

Család-otthonSzücs Gábor2018. 02. 25. vasárnap2018. 02. 25.
Ki másban bízhatnának, mint a szeretett lényben, vagyis bennünk?

Az öregedés folyamatát nemcsak mi, gazdák, hanem a tudós kutyológusok is látják, mi több, vizsgálják: másfél esztendeje ötéves kutatási projekt indult az ELTE Etológia Tanszéken az emberrel együtt élő kutyák öregedésének vizsgálatára.

A kutatás fő célja olyan módszertan kidolgozása, amely kutyáknál is mérhetővé teszi a hanyatlást, segíti a négylábúak élettartamának meghosszabbítását, és egyúttal az emberi öregedés nemkívánatos folyamatainak megértéséhez is hozzájárul. Szeretnék lefektetni a „kutyagerontológia” alapjait. A 11-12 éves kutyák közel harmada, a 15-16 éveseknek pedig körülbelül 70%-a a humán időskori demenciának megfeleltethető tüneteket mutat: jellemzőek a térbeli tájékozódás zavarai, a szociális viselkedéssel kapcsolatos rendellenességek (pl. családtagok felismerése), az apátia, a megnövekedett ingerlékenység, az alvás-ébrenlét ciklus felborulása, és sorolhatnánk. Vizsgálják, mi a különbség a kis és a nagy termetű kutyák öregedésében.

A kutyafajták élettartama elsősorban testméretüktől függ. A nagyobb (70-80 kg-os) kutyák átlagosan 7-8 évet élnek, 6 évvel kevesebbet, mint a 10-20 kg-osak.

A fajtatisztaság szerepe sem elhanyagolható, ugyanis azonos testméretű kutyák közül a keverékek tovább élnek. E különbségek biológiai hátterének feltárása jelentősen segítheti az öregedést befolyásoló, feltehetően főként genetikai faktorok azonosítását.

Legújabb felfedezésük: az idős kutyák szellemi képességeinek szinten tartásában segíthet az élethosszig tartó tanulás. Kiderült: a problémamegoldó gondolkodást fejlesztő feladatok lassítják a szellemi leépülést.

Ugyanakkor, ahogy a kutyák idősödnek, a gazdák kíméletből csökkentik a foglalkozások, tréningek számát és intenzitását. Ennek az a következménye, hogy az idős kutyákat alig érik pozitív mentális hatások. E problémára kínál hatékony alternatívát egy új, érintőképernyős tréning, amely jutalmazással kombinált számítógépes gondolkodtató feladat, és amely segít fenntartani az idős kutyák szellemi frissességét. A kutyák számára az érintőképernyő használata ugyan némi előképzést igényel, ám amint megtanulják, megszállott játékosokká válnak. Ők is azt érzik, mint amikor egy idős ember valami újat tanul.

Az a gyanúm, hogy ez a bizonyos kutyául tudó érintőképes képernyő még nem áll mindannyiunk rendelkezésére.

Mi lenne, ha addig is megtanítanánk a kutyusunkat ultizni?

Az aztán biztosítaná a szellemi frissességét…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek