Szavakkal is lehet verni

A CSALÁDON BELÜLI erőszakot sokan némán tűrik, beszélni sem mernek róla, pedig szenvednek tőle. Számukra jelent segítséget a krízisambulanciák új hálózata, amely az ország hét régiójában fogadja az áldozatokat. A szeretet nem okozhat fájdalmat – üzeni a kampányuk.

Család-otthonPalágyi Edit2018. 11. 21. szerda2018. 11. 21.

Kép: Sándor-Lenkei Aida szakmai vezető Szociális- és Fejlesztő Központ, Miskolc, Krízisambulancia 2018.11.07 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Szavakkal is lehet verni
Sándor-Lenkei Aida szakmai vezető Szociális- és Fejlesztő Központ, Miskolc, Krízisambulancia 2018.11.07 fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

„Senki nem lát bele a másik családjába. Nem tudhatjuk, mi történik a négy fal között” – süti le a szemét egy idős járókelő, akit a miskolci Avason szólítok meg. Az idős nő azt hiszi, azért keresem az Ökumenikus Segélyszervezet új regionális krízisambulanciáját, mert magam is érintett vagyok, ezért biztat, hogy csöngessek be bátran. Ezt is teszem. Hamarosan nyílik az ajtó, s belépek a klienseket fogadó szobába. Az asztalon papír zsebkendő jelzi: itt gyakran megerednek a könnyek…

– Ha valaki először érkezik hozzánk, s ő legtöbbször maga az áldozat, először itt ülünk le a beszélgetésre. Szeretnénk megismerni a bántalmazott történetét, élethelyzetét, hogy feltérképezzük, milyen segítségre van szüksége. Általában félénk, összetört, önbizalmukat vesztett nők ülnek velünk szemben, de a családon belüli erőszak minden formájával foglalkozunk – mondja a segélyszervezet krízisambulanciájának szakmai vezetője, Sándor-Lenkei Aida. Ingyenesen nyújtanak szolgáltatásokat, amelyeket a rászorulók többsége meg sem tudna fizetni: jogász és pszichológus is tagja a segítő csapatnak. A miskolciak és a megyebeliek mellett a régiós ambulancia várja a Heves és Nógrád megyében élőket is.

Nem csupán a pofon ejt sebet, szavakkal is lehet verni. A családon belüli erőszak sokszor titokban marad, pedig nem magánügy, hanem bűncselekmény. A család élete olykor békésnek, idillinek tűnik, de a látszat mögé tekintve komoly gondokkal szembesülünk. Ezt szimbolizálja a most indult kampány figurája, a matrjoska baba. Nem csupán a tettlegesség jelent erőszakot, hanem az is, ha valaki anyagi függőségben, kiszolgáltatott sorban tartja a társát; ha megfélemlíti, aláássa az önbizalmát. Az is erőszak, ha egy férfi nem hagy kék foltokat, de a párja fölé magasodik, s úgy ráordít, hogy a nő félelmében bepisil – hoz példát a szakmai vezető. Ritkább, de előfordul, hogy a férfi kér segítséget, legyőzve a büszkeségét, mivel nem akarja elveszíteni a gyermekeit. Megfordult itt olyan férfi, akit a gyermeke anyja öngyilkossággal fenyeget, azaz terrorizál. A párkapcsolati konfliktuson túl számos probléma előfordulhat a családban: az unoka bántalmazza a nagyszülőt, elveszi a nyugdíját; a fogyatékos családtagot megütik vagy elhanyagolják; de ide tartozik a gyermekbántalmazás is. A gyermek súlyosan sérül, ha a szülőtől ilyeneket hall: „Most csak a macid kezét téptem le, de te leszel a következő”.

– Az önbizalom újjáépítéséhez idő kell, hónapokig tarthat a pszichoterápia. Öröm látni aztán, ahogyan egy nő visszanyeri a magabiztosságát, szinte kinyílik. Akad, aki csak ezután mer kilépni a kapcsolatból. Erőt kell gyűjtenie hozzá, hogy elszánja magát a válásra, vagyonmegosztásra, s a saját lábára álljon – magyarázza Sándor-Lenkei Aida.

Számos áldozat nem talál támogatóra a rokonok, ismerősök közt, ezért keresi fel a krízisambulanciát. Egyszer bekopogott egy asszony, aki egy távoli tanyáról igen nehéz sorból érkezett, a barátnője kísérte. Összeszedte az erejét, hogy segítséget kérjen. Kiöntötte a lelkét, láthatóan megkönnyebbült, de nem jött többet – a további sorsát csak találgathatjuk…

„Mit csináltál megint, hogy így megvert a párod?” – néha ezt kérdik a nőtől, akinek monokli van a szeme alatt. Mintha gyerekszerepben lenne, azért kap ki, mert rosszul viselkedett. „Ha anyád nem tette, majd én megnevellek” – fenyegetőzik a bántalmazó. A szakemberek szerint már az intő jeleknél segítséget kell kérni, mert a helyzet egyre rosszabb lesz – egy bántalmazó kapcsolatban nem érdemes megvárni az első pofont. Az elszigetelt környezetből nehéz kitörni, de sokszor ez az egyetlen esély…

NÉMETH ANDRÁS PÉTER FELVÉTELE

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek