Megeszi minden problémánkat: ez a Gondevő

A meglehetősen furcsa kinézetű szörnyecske nem olyan ajándék, amiről első pillantásra azt hinnénk, hogy népszerű lehet az okostelefonra hangolt gyerekek, sőt felnőttek körében. Ez a cipzárszájú kabala ugyanis nem beszél, nem mozog, semmilyen szemmel látható trükkje nincs. Csupán egy dolgot ígér: gondjainkat a szájába veszi, s azon nyomban lenyeli.

Család-otthonBalogh Boglárka2020. 08. 12. szerda2020. 08. 12.

Kép:

Megeszi minden problémánkat: ez a Gondevő

A mai gondevő a Guatemalában és Mexikóban elterjedt ujjnyi babák ajándékozásának több száz éves szokásából ered. A huzalból, gyapjúból és színes textilmaradványokból készült figurákat maja kosztümbe öltöztették, mert a le­genda szerint az első babát a maja hercegnő, Ixmucane kapta a Napistentől, hogy a talizmán minden földi baját megoldja.

Ma ezeket a babákat a közép-amerikai gyermekeknek azért adják, hogy míg álomra hajtják a fejüket, a gondevő, akivel megosztották a titkaikat, jó messzire vigye a szorongásaikat.

A modern, cipzáras kabalát, a Sorgenfresser Gondevőt Németországban álmodták meg, s ezt gondolta tovább Schäffer Júlia, aki az újrahasznosítás jegyében farmerekből készíti a gyerekek kedvencét.

– Valamikor, sok évvel ezelőtt találkoztam vele először, akkor még nem voltak gyerekeim. A módszer nagyon megtetszett. A nagyobbik fiam, Zalán igen érzelmes kisfiú: intenzíven örül, ha boldog és nagyon maga alatt van, ha éppen szomorú. Úgy gondoltam, hogy a gondevővel neki nagy segítség lenne megérteni a benne cikázó érzéseket.

A gondevő kis társ, akinek a cipzáras szájába teheti a leírt-lerajzolt rossz érzéseit, az pedig megemészti azokat. Zalán megfigyeli, éppen mi zajlik benne, s az érzelmek feltárása és meghatározása segíti a feldolgozásban. Az első gondevőm neki készült egy elvásott farmernadrágból és a cipzárjából. Nagyon szereti az első pillanattól fogva, pedig ennek a formáját nem is terveztem meg igazán, de nagyon hozzánőtt, sosem cserélné el egy újabbra.

A Pécs közvetlen szomszédságában, Pogányban élő, 30 éves, háromgyerekes anyuka a kicsik mellett döntött úgy, hogy vállalkozó lesz. Részben a kreatív munkákban segít más cégeknek, részben pedig a farmerból szőtt álmait valósítja meg. A gondevőket a farmeranyagból gyártott J-Bags táskák készítése előzte meg, mert e szövet textúrájával, tartósságával és a kék ezernyi árnyalatával lehetetlen betelni – ezért gondolta Júlia, hogy a szeretett nadrágokat nem kidobja, inkább új formában megtartja. A gondevők méretét leginkább a rendelkezésre álló cipzár hossza határozza meg.

A Gondevő meséket idéző figurája. Fotó: Schaffer Júlia

 

Júlia először a táskák kiszabásakor megmaradó farmeranyagok között keres megfelelő darabot, majd ezt valamilyen színes anyaggal kombinálja, hogy a baba megjelenése minél vidámabb legyen.

A végtagok és fülek kialakításánál szintén a megmaradt textildarabkákat használja fel, így valamennyi gondevő egyedien és környezettudatossággal készül. Szerinte fontos, hogy a fiatalabb korosztályt a fenntarthatóságra neveljük, ami a jövő kulcsa. Örömmel látja, hogy ez a szemléletmód a gyerekeire is átragadt, Zalán szereti újragondolni a kidobásra szánt dolgokat.

Meglepő, de Júlia vásárlóinak a fele magának és nem a gyermekének kér gondevőt. Így a baba bárkinek hasznos lehet, aki megfogalmazza szorongó, bántó érzéseit, s képes papírra vetni azokat. Ez lehet satírozás, irka-firka, rajz, de akár egy hosszabb levél is. A gondevő segít, hogy eltávolodjunk a problémától, kicsit messzebbről vizsgáljuk meg érzéseinket.

Júlia hangsúlyozza: ha gyermekünk napközben egyedül is szívesen ír vagy rajzol a gondevőjének, akkor együtt nézzük meg, mi áll a papíron, s utána beszélgessünk az érzéseiről. A gyermek így olyasmiről is beszámolhat, amit magától esetleg nem mondana el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek