Az orvos válaszol

Van más mód? - kérdi hölgy olvasónk a hormonális fogamzásgátlásra célozva levelében. Mint írja, szeretne megszabadulni a hormonkészítménytől. Spirált nem óhajt használni. Kérdezi: van-e mód rá, hogy mindezek után mégse kelljen óvszerrel védekezniük párjával?

Családi körDr. Szirmák Eszter2005. 07. 22. péntek2005. 07. 22.
Az orvos válaszol

A fogamzásgátlásnak számos formájára nyílik ma már lehetőség. A megfelelő módszer kiválasztása függ attól, hogy a nő hány éves, szült-e már, dohányzik-e, túlsúlyos-e, van-e hajlama trombózisra, illetve havonta többször szükséges-e a terhesség elleni védekezés vagy ennél sokkal ritkábban.
Az óvszer használata elég biztonságos, mintegy nyolcvanszázalékos. Véd az AIDS és a nemi betegségek ellen. Alkalmi partner esetén mindenképpen tanácsos alkalmazni, hogy megvédjen a nem kívánt terhességtől és a nemi úton terjedő fertőzésektől. A megszakításos közösülés nem javasolt a fiataloknak, mert nagy odafigyelést kíván a férfi partnertől, és a biztonsági foka csak hatvan százalék körüli.
A fogamzásgátló tabletták alkalmazása ma már sokkal biztonságosabb, mint régebben volt. Aszerint, hogy ki hány éves, milyen alkatú, más-más hormontartalmú tablettát ajánl majd a nőgyógyász orvos. A fogamzásgátló tabletta alkalmazását minden korosztályban nőgyógyászati vizsgálatnak kell megelőznie, és a szedés során tanácsos időszakosan eljárni ellenőrzésekre. Idősebb korban a nőgyógyászati rákos betegségek szűrése elengedhetetlen a tabletták alkalmazása során. A tabletták hatékonysága 98 százalékos, feltételezve, hogy mindig mindegyik tablettát a használati utasítás szerint vesszük be.
Hasmenés esetén a tabletta kevésbé szívódhat fel, ami csökkenti a hatékonyság mértékét. Ilyenkor más módszert sem árt bevetni a nagyobb biztonságért. Az esemény utáni tabletta szintén hormontartalmú. A benne található hormon mennyisége jelentősen nagyobb, mint a rendszeres fogamzásgátló tablettáké. A közösülést követően 72 órával is bevehető, sőt még a várható ciklus előtt bevéve is lehet eredményes. Hatékonysága azonban csak hatvan százalék körüli.
Ismert még az IUD - ismertebb nevén a spirál -, amelyet elsősorban azoknak a nőknek ajánlunk, akik már szültek. Ma már vannak fogamzásgátló hatóanyaggal is bevont spirálok, melyek hatásfoka jobb, mint a hagyományosaké. A negyven év feletti vagy harmincon túli, négy gyermeket szült nőknél a sterilizáció is szóba jöhet.
Kaphatók a patikákban olyan hüvelykúpok, krémek, kis tampon is, amelyek helyileg hatva idézik elő a fogamzásgátlást. Ezek olyan anyagot tartalmaznak, melyek elölik a spermiumokat. A benzalkónium-klorid-tartalmú krém, hüvelytampon behelyezése után az aktus azonnal lehetséges, míg a hüvelykúp felhelyezésekor tíz percet várni kell. A nonoxinolum-9 tartalmú hüvelykúp felhelyezését követően is tíz perc a várakozási idő. E helyi, a spermiumok elpusztításával ható fogamzásgátlók előnye, hogy bizonyos bakteriális, gombás és vírusfertőzések ellen is védenek. A biztonságos használat feltétele, hogy a mellékelt használati utasítást nagyon pontosan tartsuk be.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek