Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
"Amerikából jöttem, mesterségem címere: bába" - mondhatná Noll Andrea, Magyarország első holisztikus bábája, aki, egy év tanulás után, nemrég tért haza a Texas állambeli Maternidad La Luz születésház és bábaiskolából. Mitől olyan különleges ez az intézmény? Se nem kórház, se nem otthon, bár a fotók alapján inkább családiasan berendezett lakás benyomását kelti.
Az egész ház a nőiesség szellemét sugározza. A várandósságot és a szülést ábrázoló műalkotások mindenhol jelen vannak, a bögrétől kezdve a mozaikból kirakott mosdókagylón át a falon lógó képekig. Még a váró padját is a nő szimbóluma díszíti. Három egyágyas szoba van, labdákkal, s fürdőkád is arra az esetre, ha valaki vízben szeretne szülni.
Csak holisztikus bábák dolgoznak itt, ami azt jelenti, hogy a testi szükségletek mellett figyelembe veszik a lelket, szellemet és szociális környezetet is. Mottójuk: a lehető legkevesebb beavatkozás. Nagy jártassággal rendelkeznek a természetes módszerek és technikák alkalmazásában, szükség esetén gyógynövényekkel és homeopátiás szerekkel kezelnek. Fontosnak tartják a helyes táplálkozást, ami sok probléma elhárítását, megelőzését segíti.
- Én is láttam, hogyan csökkenti a magas pulzust egy nagy pohár víz, vagy milyen csodát művel egy elakadt vajúdás esetén a kimerült kismamával egy babos burritó - emlékszik vissza Andrea. - A szülésekhez bárki bemehet (van, aki nyolcfős "családi szurkolótáborral" érkezik). A köldökzsinórt az anya kérésére általában a születés után két-három órával vágják el, és már hatórás gyermekágy után hazaengedik őket. Különlegesség a rebozó kendő is, ilyennel itthon biztosan nem találkozhatunk. Sokoldalú használatáról egész napos előadást lehetne tartani. Az anyán körbetekerve és mozgatva például el lehet érni vele, hogy a farfekvéses baba megforduljon. A gyermekágyas időszakban pedig "összerántják" vele az anyát, a feje búbjától a lába hegyéig. Ez állítólag nagyon kellemes, mivel megszünteti a hirtelen változás okozta "szétesettség" érzését. Még meddőségi problémákra is van néhány kendős fogás.
A születésházban a műszakváltás sem a másutt megszokott módon zajlik: a dolgozók körbeállnak, megfogják egymás kezét, és elmondják, mi történt az előző műszakban. A leendő bábák képzésére rengeteg egyszerű eszközt használnak: a vénás vérvételt banánon, a nyákszívást tojásfehérjén, az injekciózást narancson, a varrást marhaszíven tanítják. Nincs szünet, hétvége, ünnep, nyár, csak munka: háromnaponként huszonnégy órás ügyelet, közben pedig elméleti oktatás.
Sokan úgy gondolják, otthon szülni veszélyes. Pedig statisztikák és kutatások bizonyítják, hogy a jól megtervezett otthoni szülések kimenetele semmivel sem rosszabb, mint a kórháziaké. A fertőzésveszély egyenesen sokkal kisebb.
- Számomra a gyermekszülés természetes életfunkció, amelynek nem kell feltétlenül kórházban lejátszódnia - mondja a most már amerikai diplomával is rendelkező bába. - Mint ahogy az éhséget is evéssel csillapítjuk, és nem gyomorszondán keresztül táplálnak bennünket. Munkatársaimmal már évek óta azért dolgozunk, hogy az otthon szülés szabadon választható lehetőség legyen a magyar kismamák számára is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu