Várossimogató látóknak is

Most végre tudom, milyen a formája az egri várnak! - tapogatja meg a bronzból készült makettet egyik vak ember a másik után. Budapest és Szentendre után Egerben is lelepleztek egy különleges, "láthatatlan" szobrot, mely a látássérülteknek segít abban, hogy megismerjék a város nevezetességeit.

Családi körCsászár Jenő2005. 07. 08. péntek2005. 07. 08.
Várossimogató látóknak is

Különleges felelősség világtalanok számára készíteni műalkotásokat. Olykor magam is becsuktam a szemem, hogy átéljem, ők mit "látnak" majd a művemből - mondja Farkas Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész, aki az egri Dobó térre elkészítette a vár, a minaret és más belvárosi építmények kicsinyített mását. Arra is ügyelt, hogy minden formát lekerekítsen, nehogy valamelyik sarok, él megsértse az óvatlan látogatót. Az ő keze alól került ki az a plasztika is, amelyet a fővárosban, a Mátyás-templom előtt állítottak fel, hogy a várbeli látványosságokat tegye tapinthatóvá a vak turisták számára. A művész, aki a Képzőművészeti Egyetem tanára is, most azt tervezi: kidolgoz egy pedagógiai programot, mely a vakokat megajándékozná a térbeli látás élményének pótlékával.
A művészt szentendrei műtermében többször meglátogatták a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének tagjai. A főtitkár asszony, Erhardtné Molnár Katalin is azt kérte a szobrásztól: ne csupán megtapintani való makettet készítsen, hanem megcsodálható szobrot, mely egyforma élmény a látók és a nem látók számára. A háromdimenziós forma megtapogatása révén a vakok elképzelhetik, milyen is egy ismeretlen város, a fejükben éppúgy megjelenik a házak, utcák képe, mint az ép látású ember fejében.
- Bár tudomásul kell vennem, hogy vak vagyok, mindig ügyeltem rá, hogy ne tűnjek sajnálatra méltónak. Míg mások a szemükkel néznek, én a kezemmel - magyarázza a főtitkár asszony, aki ugyancsak részt vett az egri átadó ünnepségen.
{p}
Mekkora energiájába kerül egy vak embernek, hogy mindig a derűs arcát mutassa a világnak? Erhardtné Molnár Katalin azt mondja: minden este megharcol érte, hogy másnap is legyen elég ereje mosolyogni, s hogy vállalja magát ebben az állapotában is. Az életének vannak ünnepnapjai, ahogy egy ilyen szobor leleplezése is az, ám a hétköznapok kérdése az: vajon családtagként, barátként, kollégaként elfogadjuk-e a fogyatékkal élőket? Külföldi példákra nem szívesen hivatkozik, ugyanis tapasztalatai szerint máshol is kevesen kapnak munkát a látássérültek közül. A gazdagabb államokban legfeljebb a segély magasabb, kényelmesebben élhetnek belőle a vakok.
- Valaha láttam, ezért halvány emlékeim vannak még a Dobó térről. Egy-két részletet azonban csak a Braille-írásos feliratból ismertem fel - meséli Tóthné Kisorosz Maja, aki nyolcesztendős korától fokozatosan vesztette el a látását. A verpeléti fiatalasszony azonban nem keseredett bele a sorsába, látássérült létére két diplomát is szerzett. Előbb szociális munkásként kapott oklevelet, majd szociálpolitikát tanult. Egyik képesítésével sem sikerült elhelyezkednie. Diplomás sorstársainak többsége ugyanígy járt, gyakran kérdezgetik egymástól: ilyen gazdag lenne az állam, hogy kiképzi őket, aztán nem tud mit kezdeni a szaktudásukkal?
- A munkáltatók megijednek, ha egy vak ember kopogtat be hozzájuk. Többnyire zavarba jönnek, s azt ígérik, majd később értesítenek. Végig sem gondolják, hogy elég lenne beszerezni a számítógéphez egy beszélőprogramot, s máris egyenrangú munkaerő lehetnék - panaszolja tapasztalatait. Hogy Majából mégis derű sugárzik, annak egyszerű oka van. Ide, az avatóünnepségre is ketten kísérték: az édesanyja meg a férje, akivel egy komolyzenei koncerten ismerkedtek össze. Azazhogy pontosabban hárman jöttek vele: Maja pocakja ugyanis erősen gömbölyödik, augusztusra várják a kisfiukat.

Kitapintható alkotások
A látható-láthatatlan szobrok elkészíttetéséhez a budavári Rotary Klub is hozzájárult. Nagy Gyulától, a jótékonysági szervezet képviselőjétől megtudtuk: az a céljuk, hogy az ország több idegenforgalmi nevezetességét mutassák meg a kitapintható alkotásokkal. Az egyik, már elkészült dombormű a Szentendrei Szabadtéri Múzeumban segít eligazodni, egy másik a budapesti Földtani Intézet szecessziós homlokzatát mutatja meg kicsiben a világtalanoknak. Előkészületben van egy újabb alkotás is: a Vigadó téren áll majd, s a Duna-partról megcsodálható budai panorámát ábrázolja a Gellért-hegytől a Mátyás-templomig. A paksi atomerőmű is fantáziát látott a kezdeményezésben, látogatóközpontjába elkészítteti az üzem kézzelfogható makettjét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek