Torokbaj ellen Mozartot!

Rohanó életünkben nemcsak szeretteinkre, de önmagunkra is kevés időt fordítunk. Belefeledkezünk a munkánkba, a pénzkeresés utáni hajszába, valamint a sokféle megfelelés és elvárás kényszerébe. A fáradt, kimerült ember pedig könnyen válik feszültté, ingerültté, esetenként pedig beteggé.

Családi körBalogh Mária2005. 08. 12. péntek2005. 08. 12.
Torokbaj ellen Mozartot!

Régen tudjuk, hogy a fáradékonyság kiváltója főként a lelkiállapotunkban keresendő. Ha stresszes helyzetbe kerülünk, a szívünk szaporábban ver, a gyomrunk görcsbe rándul, az epeutak összehúzódnak, és a hasnyálmirigy működése is kedvezőtlenül változik. S mivel nem termelődik elegendő emésztőnedv, ezért az emésztés is nehézkessé válik, aminek következtében a gyomrunk rendre megfájdul.
Ha szerencsénk van, és nem okoz orvosi ellátást igénylő szervi elváltozást túlhajszolt életünk, meg kell próbálnunk menteni a menthetőt. A természetgyógyászok terápiájának középpontjában az öngyógyítás, azaz a pozitív gondolkodás fontossága áll. Megtanítják abban hinni a pácienseket, hogy a természet segítségével kikeveredhetnek a betegségükből.
Az otthoni természetes gyógymódok sorába tartozik például a zenehallgatás. Francia pszichológusok összeállították a gyógyerejű művek listáját, melynek első helyén Mozart dallamai állnak. Kiderült, hogy fuvola-, zongora- és hegedűversenyei jótékonyan hatnak a torokbántalmakra és a pajzsmirigytúltengésre. Händel, Vivaldi muzsikája pedig enyhíti a szív- és tüdőbetegségeket. A zeneterapeuták úgy vélik, a klasszikus dzsessz serkenti az alkotótevékenységet, és javítja az emlékezőképességet. A gyógyító hangszerek listáját a billentyűsök vezetik, ezeket követi a fuvola, a gitár, a hárfa és a harmonika.
Más vélemények szerint az írásnak is gyógyító hatása van. A pszichológusok úgy tartják, hogy az indulatainkat, érzelmeinket sosem szabad magunkba fojtani. Ha megfogalmazzuk és le is írjuk a bennünket feszítő érzéseket, megkönnyebbülünk, így a bennünket nyomasztó lelki teher alól felszabadulunk. Amikor a fájó vagy kellemetlen gondolatokat "kiírjuk" magunkból, szervezetünk ellenálló képessége mentesül a feszültségektől. Vagyis írás közben a stressz érezhetően oldódik, így a gyomorgörcs, a szapora szívverés lassan szűnni kezd. Ez a módszer bizonyítottan felgyorsítja a lelki sérülések gyógyulását.
Nem mindegy persze, hogy mi az idegességünk, feszültségünk kiváltó oka. Egyes kutatások azt bizonyítják, hogy aki mindennap papírra veti a problémáit, sokkal nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lesz, mint az, aki ezt nem teszi meg. Az eredményességet növeli, ha a naplóvezetés mellett olykor van kivel megosztanunk a bennünket nyugtalanító gondolatokat vagy éppen az örömeinket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek