Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
November 14-e a cukorbetegség világnapja. Hogy miért éppen ez a nap? Ezen a napon született 1891-ben az orvostörténet egyik legnagyobb alakja, Frederick Banting, az inzulin feltalálója.
Az ifjú kanadai orvos még harmincéves sem volt, amikor tanítványával, Charles Besttel létrehozta a gyógyászati célra alkalmas inzulint, s ezzel betegek millióinak életét mentette meg. Korábban a betegség a lassú, de biztos halált hozó kórok közé tartozott. Az áttörés napja 1921. július 27. Ekkor sikerült az inzulint injekció formában előállítani, s hamarosan beadták a 14 éves Elizabeth Hughesnak. A már szinte csontvázzá fogyott kislányra a közeli halál várt, amikor Banting elkezdte injekciózni. A lány vércukorszintje az injekciók hatására lecsökkent, néhány héten belül erőre kapott, súlya folyamatosan gyarapodott, folytathatta az iskolát. Az orvosok ugyan már a XIX. század végén sejtették, hogy a cukorbetegség megoldásához a hasnyálmirigy működését kell megérteni, a kitartó kutatás mégsem hozott eredményt. A torontói orvosnak és tanítványának ez sikerült, s alig egy év múlva, 1922 nyarán már meg is kezdődött az inzulin nagyüzemi előállítása. Banting 1923-ban Nobel-díjat kapott felfedezéséért. Bár a Nobel-bizottság a tanítványát nem találta méltónak a díjra, Banting megfelezte vele jutalmát.
Kettejüknek köszönhetően a cukorbetegségbe már nem kell belehalni - ám mára nagyon komoly népegészségügyi probléma: 2010-re mintegy 250 millió cukorbeteg lesz a Földön. Hazánkban a lakosság nyolc százaléka szenved e betegségben, és számarányuk sajnos növekszik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu