Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ismét egy szomorú egészségügyi statisztikát vezet hazánk: Európában Magyarországon halnak meg a legtöbben a COPD nemzetközi betűszóval jelzett gyűjtőfogalom alá tartozó, súlyos krónikus légúti betegségekben. Napjainkban ez a kór minősül a 4-6. vezető haláloknak a világon, ezért is nyilvánította a Magyar Tüdőgyógyász Társaság 2005-öt a COPD évének. Az esztendő végéhez közeledve készítsünk mérleget!
A probléma nagyságát jelzi, hogy miközben becslések szerint hazánkban több mint félmillió embert érint a kór, a szakellátásban nyilvántartott és kezelt páciensek száma csupán hatvanezer körüli - mondta el lapunknak Prugberger Emil, a Sárvári Tüdőgondozó és Tüdőszűrő vezető főorvosa. Magyarországon évente több mint 21 milliárd szál cigaretta fogy el, lakosságarányosan ezzel a világon a legmegátalkodottabb pöfékelők vagyunk. A tiltó rendeletek ellenére a 14-18 évesek körében a túlságosan engedékeny nevelés és a rossz példamutatás nyomán sajnálatos módon tovább növekszik a dohányosok száma.
A főorvos szerint a megbetegedettek kilencven százalékát a dohányzók körében kell keresni, és a legveszélyeztetettebbek a negyven és hetven év közöttiek. Köztük gyakrabban fordul elő daganatos megbetegedés, szívinfarktus, agyvérzés és periférikus keringési megbetegedés is. A COPD sújtotta emberek gyakran maguk sem tudják, valójában milyen súlyos megbetegedésben szenvednek. Eleinte csak a váladék felköhögése a tünet, aminek nem tulajdonítanak nagy jelentőséget; sokan csak akkor szembesülnek teljes súlyosságában a bajjal, mikor már oxigénpalackra van szükségük. Évente nyolcezren halnak meg COPD-ben.
A súlyos elváltozások diagnosztizálásának ma is a leghatékonyabb módja a szűrés. Ehhez a népegészségügyi programban komoly felújításokra, fejlesztésekre lenne szükség, természetesen egy hatékony, országos dohányzás elleni kampány mellett.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu