Kenguru vontatta Télapó

Miért éppen Mikulás-ügyben lenne egységes álláspont?! A jótetteiről ismert, névadó Szent Miklós püspököt kisajátították pártfogójuknak a tengerészek, a földművesek, a gyógyszerészek, a jogászok s persze nem utolsósorban a gyerekek. Abban sincs egyetértés köztünk, mikor és ki tömi meg ajándékokkal a csizmát? vagy a zoknit?! És rénszarvasok vagy kenguruk hordják házról házra a nagyszakállút és puttonyát?!

Családi körSzijjártó Gabriella2005. 12. 02. péntek2005. 12. 02.
Kenguru vontatta Télapó

Akárcsak nálunk, a legtöbb országban december 6-án, a névnapján osztja szét ajándékait kisuvickolt csizmáinkba a Mikulás. Az ír gyerekek zsákot raknak ki a meglepetéseknek, és gondoskodva az útközben megéhezett öregúrról, rétest és sört hagynak neki az asztalon. A hollandokhoz és a belgákhoz nem szánon, hanem csónakon érkezik Spanyolországból; a parton fehér lóra száll, és úgy járja az utcákat. Szolgájával a kéményen ereszkedik le, és a kikészített díszes zoknikba teszik az ajándékot. Az ukránoknál Jégapónak hívják, aki három rénszarvas vontatta szánon érkezik az ezüstkék szőrmeruhás és koronás Hópehely leánnyal. Ausztráliában azonban tudni vélik, hogy nyolc fehér kenguru cipeli a rakományt! Az ajándékbontás után - ott nyár lévén - tengerparti pikniket tartanak, hideg sonkával és jégbe hűtött sörrel.
Az olaszok "leszavazták" a piros kabátost, ugyanis a finomságokat náluk a Strega Buffana nevű jó boszorkány viszi seprűjén szárnyalva az arra érdemesült gyerekeknek, míg a rosszaknak szenet ad. A spanyoloknál az erkélyen mászik be a Télapó, ám csak karácsonykor - december 6-án ugyanis kisebb meglepetésekkel a háromkirályok vannak szolgálatban. A svéd és a norvég gyerekek szerint egy manó kézbesíti a Mikulás ajándékait karácsony este. A csehek még csavartak egyet a legendán: a nemes cél érdekében, teljes összmunkában a Jézuska jelzi csengettyűvel a Télapó érkezését. Sőt, éjszaka csodák történnek, a sötétség megsúghatja a jövőnket. Vitán felül áll, hogy a letteknél a legjobb gyereknek lenni: szentestétől számított tizenkét napon át hozza ajándékcsomagjait a fehér szakállú.

Szilágyi Tibor
A színművész és párja éppen tizenöt évvel ezelőtt, Mikulás napján kötött házasságot, s azóta minden évben nagy társaságban ünneplik meg a jeles évfordulót. A gyakran hatvan-hetven fős vendégseregnek a mulatozáson kívül mindig szerepelnie is kell, különböző játékokat szerveznek egymásnak. Az ötletdús barátok eddig versenybe szálltak többek között a legfinomabb süteményt készítő, a legjobb giccsíró és a legízléstelenebb öltözet címért. Ilyenkor minden előfordulhat, az egyik évben például a színész Kállai Ferenc saját versét előadva alulmaradt egy ügyvéd barátjukkal szemben. Idén kivételesen azért tartják Sopronban a Mikulás-bulit, mert gőzerővel készülnek egy bemutatóra - meséli a Petőfi Színház igazgatója. S hogy mi lesz a meghívottak idei feladata? A pároknak versben, dalban vagy prózában kell "megzenésíteniük" házasságuk legszebb és legszörnyűbb epizódját.
{p}
Ha magunk készítjük
Megfigyelték már, hogy az ajándékok és ünnepi dekorációk között mindig kedvesebbek azok, amelyek szeretteink vagy épp a magunk keze munkáját dicsérik? Garantáljuk, hogy a fenti képeken látható horgolt, bűbájos hóembert és Mikulást az ügyes kézimunkázók egy ültő helyükben, akár az esti film közben elkészítik. További díszítő ötletekkel ajánljuk olvasóink figyelmébe a Fürge Ujjak decemberi számát!

Mikulás
Mérete: magassága 48,5 cm.
Hozzávalók: 20 dkg piros, 10 dkg fehér, 5 dkg fekete, 5 dkg rózsaszín Wendy Double Knit fonal, 3 és feles horgolótű.
Méretpróba: 8 szem és 7 szem = 10x10 cm.
Lába: fekete fonallal, 4 láncszemes gyűrűt készítünk, ebbe egyráhajtásos pálcákat horgolunk. Minden sorban szaporítunk. 6 cm átmérőjű lapot kapunk. Egyenesen horgolunk tovább. 7 cm-t horgolunk, 3 cm-t fehér fonallal, 4 cm-t pirossal, majd minden sorban fogyasztunk. 5 cm-nél befejezzük és kitömjük.
Kar: 4 láncszemből gyűrűt készítünk, rózsaszínű fonallal. Ebbe egyráhajtásos pálcákat horgolunk. Minden sorban szaporítunk. 4 cm átmérőjű lapot készítünk. Egyenesen horgolunk tovább. 2,5 cm-t rózsaszínnel, 2 cm-t fehérrel, 4 cm-t pirossal. Kitömjük, összehúzzuk.
Test: piros fonallal 4 láncszemből gyűrűt készítünk. Egyráhajtásos pálcákat horgolunk bele. 8 cm-es kört horgolunk, majd szaporítás nélkül horgolunk tovább. 20 cm-nél soronként fogyasztunk. 23 cm-nél rózsaszínűvel horgolunk tovább: az elejére fehér fonalból hurkokat horgolunk, a hátsó felét rózsaszínnel. 3 sor után folytatjuk. 30 cm-nél soronként fogyasztunk. 33 cm-nél befejezzük, kitömjük, a megmaradt szemeket összehúzzuk.
Sapka: 30 láncszemből gyűrűt készítünk, egyráhajtásos pálcákat horgolunk bele. 4 sor fehér, majd pirossal folytatjuk. 4 sor után minden sorban fogyasztunk. A végére fehér fonalból pompont készítünk.
Kabát: 40 láncszem, egyráhajtásos pálcákat horgolunk 16 cm-ig. Körbehorgoljuk fehérrel.
Batyu: fekete fonalból, 4 láncszemből gyűrűt horgolunk. Egyráhajtásos pálcákat horgolunk. Minden sorban szaporítunk. 6 cm-es lapot készítünk. Egyenesen horgolunk tovább 8 cm-t, zsinórral összekötjük.
{p}
Hóember
Mérete: magassága 38 cm.
Hozzávalók: kb. 20 dkg Wendy Double Knit fonal, 10 dkg színes moher, 4-es horgolótű.
Test: 5 láncszemből gyűrűt kapcsolunk, ebbe 12 egyráhajtásos pálca. Minden sorban szaporítunk 15 cm-ig. Ekkor egyenesen haladunk. 30 cm-nél minden sorban fogyasztunk. 38 cm-nél befejezzük a munkát.
Kar: 5 láncszemből gyűrűt kapcsolunk, ebbe 11 egyráhajtásos pálcát készítünk. Egyenesen horgolunk tovább. 5 cm-nél befejezzük.
Sál: 67 láncszemmel 4 sort horgolunk a mintás fonalból.
Kalap: 4 láncszemből a gyűrűbe 12 pálcát horgolunk. 3 sort horgolunk úgy, hogy közben szaporítunk. Egyenesen horgolunk tovább, a 7. sornál színes fonallal minden pálca tetejére 2 pálcát készítünk. 2 sort horgolunk.
Összeállítás: Kitömjük vattával vagy szivacsdarabokkal a testet, a nyakrészt összehúzzuk, a karokat is kitömjük és felvarrjuk. A szemeket, szájat kivarrjuk, az orrot felvarrjuk. Sálat, kalapot ráadjuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek