Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Különös könyvbemutató volt. Baricz Kati, hiába volt ő maga a főszereplő, ott is vég nélkül fényképezett. Angyalokat. Hol röpködtek, táncoltak a vendégek között, hol mórikálták magukat, hol meg a fehér vászon előtt csodálták, ahogy árnyékot vetnek a suhanó szárnyak. Aztán elmentek virslit enni.
- Érezted már? Meglátsz valakit, és nem tudod elengedni, meg kell ismerni, játszani, átalakítani, ellopni a lelkét, fénnyel rajzolni testét, megállítani az időt, érezni, most már örökké a miénk. Ez a fotográfia nekem.
Mindig úton van. Többnyire már csak Pest és Fonyód közt. Több mint harminc éve azonban elment az országból: úgy érezte, kevés itt az ember. Sokat tanult Londonban, Párizsban, aztán hazajött. Miért? Most már úgy gondolja, idejön helyette a világ.- Vannak napok, amikor egy-egy helyen nem tudok megmaradni, menni kell. Ilyenkor a megszállottságomba menekülök és a természetbe. Ezért kerültem vissza a dunántúli szülői házba, az ősi földre. Apám kertjébe. A kertünkbe. Neki a kert volt a mindene, nekem a fotográfia.
Aztán a kettő összeérett. Apa és lánya. Kert és fénykép. A néhány hónapos Lilike egy öreg fateknőben. Eszter lenge ruhában, földig érő kenderkóc hajjal. Józsi bácsi tollas kalapban, harmonikával. Apám kertje - ez lett az album címe is.- Sokszor kínoztam azzal, hogy a kamerám elé állítottam, mint sok más idegent is. Tudom, csak a kedvemért állt a gép elé, mosolyogva, közben meg-megjegyezve: "Siess, dolgom van." Négy éve ment el. Anyám korábban. Mindennap megkérdezem, miért vagyok a világon. Már pontosan tudom, mit nem akarok csinálni. És lassan azt is érzem, mit fogok ezután tenni.
Nem szomorodtam el, mondja. Nincs abban semmi elkeserítő, ha az ember végre hazatalál, a családjához, a gyökereihez.
- Valaha például gyűlöltem a kertben kapálni, de a betegeskedő apám helyett megtettem. Aztán megváltozott ez is. Ha mostanában álmodom vele, ilyen párbeszédek jönnek elő: "- Te, papus, melyik paradicsomot vessem el? - Azt a madzag melletti törpét. - Azt, amit én kisaranyosnak neveztem el?" Az egyszerű dolgok a legszebbek, de ezt sok ember kevésnek érzi.
Ránk esteledett. Ne most válogassunk képeket, mondja. Majd holnap, gyere el újra. Mindig félbehagyok ezt-azt, hogy várjon rám, mert ha valami elkészül, azáltal mindig meghalok kicsit. Újat kell keresnem, amiért újra érdemes élni. Teljesen mindegy, mit. Ha az ember elkezd unatkozni, vége.
{p}
- Nemrég egy barátom kinyitotta a felesége komódjának fiókját, és egy selyempapírba tett kis csomagot vett elő, izgalmas fehérneművel. Akkor vették, amikor először voltak New Yorkban. És a felesége sohasem viselte. Egy különleges alkalomra szerette volna felvenni. Odament az ágyhoz, és a fehérneműt a felesége többi holmijához tette, amit a temetkezési vállalattól hozott haza. Hozzám fordult, azt mondta: "Ne tartogass semmit egy különleges alkalomra; amíg élsz, minden nap különleges." Ezek a szavak változtatták meg az életemet. Ma sokkal többet olvasok, és kevesebbet takarítok. Kiülök a teraszra, és élvezem a tájat, anélkül, hogy a kertben lévő gazra figyelnék. Több időt töltök a barátaimmal, kevesebbet a munkával. Mindennap használom a kristálypoharaimat. Nem mulasztok el és nem odázok el semmit, ami az életünkbe örömet és nevetést hozhat. Azt mondom magamnak, hogy minden nap, minden óra és minden perc különleges.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu