Az orvos válaszol

Sorstársak jeligére

Családi körDr. Szirmák Eszter2006. 01. 06. péntek2006. 01. 06.
Az orvos válaszol

Olvasónk úgy látja, az utóbbi időben megszaporodtak környezetében a pajzsmirigybetegséggel küszködő ismerősei. Kérdezi, mit takar és hogyan fedezhető fel a betegség.
A pajzsmirigy harántátmérőben öt centiméter nagyságú, kicsiny mirigyes szerv, amely közvetlenül a bőr alatt, az ádámcsutkától lefelé helyezkedik el. A mirigy egy bal és egy jobb lebenyből áll, amely középen van összekötve, egy kicsiny szövethíddal. Egészségeseknél a pajzsmirigy nem látható és alig tapintható. Ha megnagyobbodik, kiemelkedő dudort képez.
A pajzsmirigy hormonokat választ el, amelyek a szervezet anyagcsere-szabályozásában játszanak szerepet. A pajzsmirigyhormonok a szervezetet fehérjeképzésre és az oxigénfelhasználás fokozására sarkallják. Hatásukra a test szervei gyorsabban működnek. A pajzsmirigyhormonok előállítására a szervezetnek jódra van szüksége. A szervezetben a pajzsmirigy gyűjti össze a jódot, és dolgozza fel pajzsmirigyhormonná. Az elhasználódott pajzsmirigyhormonok jódtartalmának egy részét a szervezet újrahasznosítja.
A pajzsmirigy működését többféle laboratóriumi teszttel vizsgáljuk. A leggyakoribb a TSH-szint meghatározása; vérszintje akkor magas, ha a pajzsmirigy alulműködik. Pajzsmirigy-túlműködés esetén e hormon vérszintje a normális érték alá esik. Ezen kívül mérjük az aktív hormonok, a szabad T4 szintjét, és bizonyos esetekben a szabad T3-mennyiséget. A pajzsmirigy szerkezetét ultrahangos vizsgálattal vizsgáljuk. Az úgynevezett pajzsmirigy-scintigráfia során a mirigy szerkezetén kívül a működése is nyomon követhető.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek