Húzódás, rándulás

Egyetlen rossz lépés - különösen télen, a havas-jeges utakon -, és máris kínzó fájdalom járja át testünket. Még csak elesni sem kell hozzá feltétlenül, hogy a hirtelen húzó vagy csavaró hatás következtében az ízületeket rögzítő szövetek túlfeszüljenek vagy elszakadjanak.

Családi körSzijjártó Gabriella2006. 01. 20. péntek2006. 01. 20.
Húzódás, rándulás

Húzódásról akkor beszélünk, ha az izom és az ahhoz kapcsolódó ín húzódik meg, rándulásról pedig akkor, ha a csontokat az ízülethez és az ízületi tokhoz kapcsoló ínszalag sérül.
Tünetei a fájdalom mellett a duzzanat és elszíneződött bőr. Az enyhébb sérülést otthon is kezelhetjük, de ha a testrész egy idő után eltorzul, és nem tudjuk mozgatni, nincs mese, azonnal orvoshoz kell fordulni! A sérült területre (leggyakrabban ugyebár a lábról van szó) naponta többször is tegyünk negyedórára jégakkut vagy hideg borogatást, és váltogassuk meleg pakolással. Tegyünk rá elasztikus kötést, de előtte dörzsöljük be az érintett területet fekete nadálytőből vagy árnikából készült kenőccsel. Sérült bőrre azonban egyiket se alkalmazzuk!
Étrendünk gondos összeállításával is segíthetjük a gyógyulást. Például használjunk ételeinkhez kurkumát, ez a fűszer ugyanis erőteljes gyulladáscsökkentő hatású. Az ananász ugyancsak. Fogyasszunk kalciumban (tej, sajt, halak, hüvelyesek) és magnéziumban (teljes kiőrlésű gabonák, gomba, kakaó) gazdag ételeket.
A láb alá tegyünk párnákat, hogy a magasba emelve ne alakulhasson ki duzzanat. Legalább két napig mindenképp pihentessük a fájó izmokat, ízületeket, és utána is csak fokozatosan terheljük újra.

Pacemaker depressziósoknak
Bármilyen hihetetlenül hangzik, a népesség tíz százalékának van kilátása arra, hogy élete során legalább egyszer súlyos depressziót éljen át. Többségük jól kezelhető, egytizedük azonban nem reagál még a kombinált gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia együttesére sem - nekik ad reményt az új eljárás, a speciális agyterületet ingerlő pacemaker. A módszert atlantai kutatók dolgozták ki Parkinson-kórosok kezelésére, hogy javítsák a mozgásérzékelésüket, majd epilepsziásoknál is alkalmazták a rohamok kontrollálására. A pacemakert - egy elemmel működő, gyufásdoboz méretű generátort - a mellkasba ültetik be, éppúgy, mint a szívritmus-szabályozót. Innen vezetékek futnak a bőr alatt, a nyak két oldalán a bolygóideghez, s ezen keresztül a megfelelő agyterület ingerlésével befolyásolják az adott betegségben rosszul működő áramköröket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek