Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hörgőtágulás jeligére
Olvasónk a fenti elváltozásról szeretné ismereteit bővíteni, mivel férjén nemrégiben ezt a betegséget állapították meg. Kérdezi: van-e lehetőség javítani rajta vagy sem?
A bronchiectasia - magyarul: hörgőtágulat - egy vagy több hörgő visszafordíthatatlan tágulata. A kórkép előfordulása a tüdő alsóbb részein a leggyakoribb. A betegség következtében a hörgőfalon a baktériumok tartósan jelen lehetnek, elszaporodnak.
A veleszületett hörgőtágulat nagyon ritka, de a szerzett formával meglehetősen gyakran találkozunk, ez többnyire a hörgőfal károsodása miatt alakul ki. Ilyenkor a hörgő egyes területein a hörgőfal elpusztul. Itt elhúzódó gyulladás lép fel, s ennek folytán a csillószőrös sejtek károsodnak vagy elpusztulnak. A csillószőrök pusztulásával a hörgőkből a váladék nem tud távozni, felhalmozódik. Emellett a hörgő fala is sokat veszít a rugalmasságából, a hörgő kitágul, ernyedtté válik. Kiboltosulások, zsákszerű kiszélesedések alakulnak ki rajta.
A fokozott nyáktermelés kedvez a baktériumok elszaporodásának, és ez talaja lehet a visszatérő gyulladásoknak. A befertőzött váladék pedig tovább rontja a hörgők egyébként is rosszállapotát.
Visszatérő gyulladásként jelentkezhet asztma, tüdő- vagy hörgőgyulladás. Ezek gyakran még gyermekkorban vezetnek a hörgők károsodásához, de néha a tünetek csak jóval később jelentkeznek.
A hörgőfalak állapotát rontja a dohányzás, a káros porok, így a szilikon- vagy a szénpor is (ez utóbbi miatt veszélyeztetettek a bányászok). Okozhatja idegentest, daganat vagy hegesedés miatt kialakuló szűkület, amely a szűkület előtti területen okoz hörgőtágulatot a túlnyomás kialakulása miatt.
A betegség tünete az idült köhögés és váladékképződés. Gyakran találkozunk a hörgőtágulattal élő betegeknél ismételten visszatérő tüdőgyulladással, ennek oka a hörgőkben pangó váladék.
Amennyiben a kórképet nem kezeljük, a légzési zavar miatt idült légzési elégtelenség alakulhat ki, ami megnöveli a jobb szívfél terhelését. Ekkor cianózis, vagyis kékeslila ajak és körmök alakulnak ki. Az idült légzési elégtelenség másik jele, hogy a kézujjvégek a dobverő végéhez hasonlatosakká válnak - ezt a jelenséget hívjuk dobverőujjnak.
Teendőnk a fertőzések kezelése, a váladék felszaporodásának és a gyulladásnak a megfékezése. Antibiotikumot, hörgőtágító gyógyszert és fizikoterápiát alkalmazunk. A kezelésben, megelőzésben fontos a testmozgás, nagy szerepük van a légzőgyakorlatoknak.
Kíváncsi jeligére
Olvasónk jól tudja, a tojás valóban gyakran fertőzött szalmonellabaktériummal. A fertőzés elkerülésére a lágy tojást hét, a buggyantott tojást öt percig kell főzni ahhoz, hogy biztosan elpusztítsuk a baktériumot. A tükörtojást mindkét oldalán három-három percig kell sütni. Legjobb, ha mellőzzük a nyers tojással készülő ételeket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu