Kártyapartik alkonyatkor

Vágtázó nagyik - így ismeri a világ azt a két angol hölgyet, akik nyugdíjaséveik szabadságát kihasználva járják a világot. Túl a hetvenen is lovuk nyergébe pattannak, s kicselezik az oroszlánt az afrikai szafarin. Vajon nálunk is lehetséges aktív időskor?

Családi körCsászár Jenő2006. 02. 17. péntek2006. 02. 17.
Kártyapartik alkonyatkor

Két jelenségre figyelhetünk fel Hévízen vagy Hajdúszoboszlón járva: az egyik az, hogy több német szó üti meg a fülünket, mint magyar. A másik pedig, hogy a nyugati nyugdíjas nénikék akár még járókerettel is fürgék és tettre készek, a fürdőzés után még kávézni vagy kis segítséggel városnézésre sietnek. Ez a kivétel. Hazánkban hagyomány, hogy sokan az öregkor beköszöntével az élet örömeinek is búcsút intenek. Csak a pénzen múlna, hogy kellemessé tegyük az élet naplementéjét, vagy a szemléletünkön is változtatni illene? - erről faggattuk a szociális tárca szakemberét.
- Az emberi méltósághoz, az önmegvalósításhoz és a függetlenséghez az időseknek is joguk van. Ezeket a jogokat azonban csak úgy élhetik meg, ha a saját környezetük nem tehernek tekinti, hanem megbecsüli őket - mondja Szabó Judit Ágnes, az idősügyi titkárság vezetője.
A minisztérium több olyan pályázatot is kiírt, amely arra hivatott, hogy tartalmasabbá, mozgalmasabbá tegye az életet a hatodik ikszen túl. Egy-egy millió forintot kaphatnak például az idősbarát önkormányzat címet elnyert települések. A kiírók ügyeltek rá, hogy ne a "jómódú" helységekbe kerüljön a díj, hanem oda, ahol a jó szándék és a törődés pótolja a forintokat.
Apró emberi gesztusok ezek. Akad olyan falu, ahol egy gondozónő minden este végigtelefonálja az egyedül élő öregeket, és megkérdezi, bezárták-e az ajtót, bevették-e a gyógyszerüket. A jelentkezők ötletbörzéjét a minisztérium összefoglalta egy kötetbe, és azt  elküldték az ország összes önkormányzatának. Az idősbarát pályázat idei kiírása május végén jelenik meg, a díjakat októberben adják át.
Hamarosan két újabb könyvet is megjelentet a szociális tárca. Az egyik az idősbarát otthonokról szól. Egy kutatói gárda hároméves munkával kidolgozta, hogyan tehető biztonságossá - átlag háromszázezer forintból - a korosodó emberek lakása. Akad olyan fürdőszoba, ahol a balesetveszélyes kádat kell zuhanytálcára cserélni, máshol az udvarra vezető utat kell csúszásmentessé tenni. A másik kötet amolyan játéktár, a korosoknak való közösségi elfoglaltságokhoz (például fergeteges kártyapartikhoz) ad ötleteket.
Ezüstnet - ez a neve annak a pályázatnak, amelyet az Európai Unió támogatásával írnak ki. A "digitális szakadék" áthidalására született a program, amely hozzásegíti az ötezer lelkesnél kisebb településen élő nagypapákat és nagymamákat, hogy tanfolyamon ismerkedjenek a világháló rejtelmeivel.
Az aktív időskor és a generációk együttműködésének serkentése a célja annak a pályázatnak, amelyre már tavaly is ötszörös volt a túljelentkezés. Hetvenhét önkormányzat, illetve civil szervezet kapott maximum háromszázezer forint támogatást hagyományőrző találkozókhoz, vetélkedőkhöz. Az idei kiírás - amely még az első negyedévben megjelenik - elsősorban a nyugdíjasok civil szervezeteit szólítja meg. Olyan programokhoz, közösségi eseményekhez kaphatnak támogatást, amelyek életre szóló élményt adnak a szépkorúaknak.
{p}
Kompolti víg özvegyek
Legutóbb hat díjazott település vehette át az Idősbarát Önkormányzat címet. A belügyi és a szociális tárca országos pályázatának győztesei között akadt két olyan község - Kompolt és Tiszagyenda -, ahol valósággal a tenyerükön hordozzák az öregeket.
- Sok nyugdíjasunk restellné bevallani, hogy már nem tudja ellátni a ház körüli teendőket. Ezért személyesen kopogtattam be minden hetven évnél idősebb helybelihez - magyarázza Fülöpné Bata Mónika, a kompolti gondozási központ vezetője.
A lelkes gondozónő száznyolcvan háztartást látogatott végig a 2200 lelkes faluban, és jó néhányan bevallották: elkelne a segítség a bevásárláshoz, a takarításhoz, a gyógyszerek kiváltásához... Kompolton harmincan járnak a nyugdíjasklubba, ahol főleg a magukra maradt, ám életvidám asszonyok töltik az idejüket. Népszerű a "nyitott kapu" program, amelyre kéthetente invitálják a szépkorúakat. Pótszilveszter, farsang, közös kirándulás színesíti a hétköznapokat, olykor pedig egy-egy pesti színházlátogatás is. Nagy a pezsgés, a központ már-már szűknek bizonyult, ezért az idősbarát pályázat díjaként nyert egymillió forintból bővítésbe fogtak. Telt a pénzből arra is, hogy minden nyugdíjast meghívjanak egy vacsorára. A legnagyobb sikert az operettest aratta, ez dobogtatta meg leginkább a kompolti víg özvegyek szívét.

Belépés csak uraknak!
Tiszagyendán egy átlagos nyugdíjasnak havonta harmincezer forintot hoz a postás. Ekkorka nyugdíjból csak úgy telik a fűtésre, villanyra, élelemre, ha az alsókonyhában húzzák össze magukat az öregek, s azt is meggondolják, napjában hány fahasábot dobjanak a tűzre. Mostanában városról is egyre több elszegényedő idős költözik ide, ahol már félmillió forintért takaros parasztházat kaphat. A sok baj ellenére mégsem panaszkodnak az ezerszáz lelkes falu lakói.
- Minden alapellátást biztosít az önkormányzatunk, még azt is, ami nem volna kötelező - mondja Hajnal Istvánné, az egyesített szociális intézmény vezetője.
Tiszagyendán takarékosak a szakácsnők is, alig 285 forintból hoznak ki egy ebédet. Kilencven nyugdíjas kap meleg ételt. Akinek kedve tartja, beballaghat a nyugdíjasklubba, a többieknek kiviszik az ebédet.
Öt éve még két asszony biciklizett egész nap fel-alá a faluban, hogy ellássa az öregeket. Ma már szakképzett házi gondozóik vannak, és egy pályázaton autót is nyertek. A helybeliekből toboroztak egy önkéntes csoportot, hogy legyen, aki könyvtári könyvet visz a hajlottkorúaknak, vagy éppen - ezt sokan kérték - mesét olvas föl nekik.
Segíts magadon! - tartják a Szolnok megyei településen. Egymás után alakulnak az önsegítő csoportok. Egyszer a cukorbetegek gyűlnek össze, hogy recepteket cseréljenek, a másik klubban pedig a mellműtött nők bátorítják egymást. A traccspartikhoz kedvet kaptak a középkorúak is, így jött létre az asszonyklub.
Az erősebb nem képviselői nem tűrhették sokáig e "megkülönböztetést", és ők is kört alakítottak. Az urak esténként szenvedélyes sakkpartikra gyűlnek össze. Arról, hogy hogyan múlatják az időt, csak a kiszivárgó hírekből értesülhetnek a hölgyek. Az ajtóra ugyanis ezt a táblát akasztják ki: "Belépés csak férfiaknak!"

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek