Gyakran egy kézlegyintéssel elintézzük sápadtságunkat, különösen így, télvíz idején, mondván, csak egy kicsit vérszegények vagyunk. Házi diagnózisunk már csak azért is sokszor téves, mert az enyhe vérszegénység nem változtatja meg a bőr színét. És ha mégis "ráhibáztunk"? Főzzünk paradicsomszószt vaslábosban!
Fáradtság, tompultság és fejfájás - ezek a vérszegénység valódi tünetei. Súlyos esetben a legkisebb mozgás is szédülést, légszomjat, mellkasi szorító fájdalmat, szívdobogásérzést válthat ki. Emellett a nyelv és a szájszöglet kisebesedhet, a körmök kiszáradhatnak és elvékonyodhatnak, könnyen törhetnek.
Annak, aki vérszegény, nem a vérének a mennyisége kevesebb, hanem az abban lévő hemoglobin szintje alacsony. A hemoglobin vastartalmú vérfesték, amelynek segítségével a vörösvértestek a tüdőtől a sejtekhez szállítják az oxigént, onnan pedig a tüdőbe a szén-dioxidot. Legtöbbször a betegséget vashiány okozza, megfelelő mennyiségű vas nélkül a szervezet ugyanis nem képes elég hemoglobint előállítani. A nők a menstruáció során és a terhesség alatt sok vasat veszítenek, így nekik több utánpótlásra van szükségük, mint a férfiaknak.
Egészséges, megfelelően táplálkozó embernél nem alakul ki súlyos vashiányos vérszegénység - még egy okkal több, hogy odafigyeljünk az étrendünkre. (Természetesen teljesen más eset, ha valaki például daganat, emésztőrendszeri betegség, gyulladás vagy csontvelő-károsodás miatt szenved vérszegénységben, és teljes körű szakorvosi ellátást kap.) Fogyasszunk sok májat, sovány vörös húst, halat, sajtot, tojást, aszalt gyümölcsöt és szójatermékeket. Minden étkezéshez igyunk egy pohár narancslét, a C-vitaminban dús élelmiszerek ugyanis elősegítik a vas felszívódását. Együnk sok vörös- és fokhagymát, babot, borsót, diót, magvakat, zöld színű levélzöldségeket és fűszernövényeket (petrezselymet, metélőhagymát, koriandert). A savas ételeket lehetőleg főzzük vaslábosban, azok ugyanis egy kevés vasat kioldanak az edényből.
Nézzük a tiltólistát! A "legellentmondásosabbak" a teljes kiőrlésű gabonafélék, amelyek ugyan vasban gazdagok, ám tartalmaznak olyan vegyületeket, amelyek gátolják a vas felszívódását. Ugyanezen okból kerüljük a spenótot és a rebarbarát, valamint étkezés közben ne igyunk teát, kávét, kakaót vagy kólát.
Ha orvos is megerősítette a vérszegénységet, a táplálkozási tanácsok mellett rendszerint vaskészítményt ír fel, amely csak felügyelet mellett szedhető, a túl sok vas ugyanis veszélyes lehet. Enyhébb esetekben fordulhatunk a házi gyógynövénypatikánkhoz is. Igyunk rendszeresen pitypang- és bojtorjánteát, mert ezek serkentik a vas felszívódását. Vegyünk be vízzel keverve két-három csepp orvositárnics-tinktúrát evés előtt. Nőknek azokon a bizonyos nehéz napokon különösen ajánlott a csalántea: 25 gramm gyógynövény és háromnegyed liter víz felhasználásával készült forrázatból kortyolgassunk napi két csészével.