Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ebédet visznek a szűkölködőknek, beteg gyerekeken segítenek, állatmenhelyet működtetnek - a civil szervezetek ott szorgoskodnak az élet egyre több területén. Néha terhünkre van, ha rámenősen adományt gyűjtenek, ám munkájukat nehezen nélkülöznénk.
Nemcsak kéregetnek és tiltakoznak, de rengeteget segítenek is. A civil szervezetek, amelyekből több mint tízezer működik hazánkban, munkájukkal nagy terhet vesznek le az állam válláról. Ha nem "gyűjtögetnének" az alapítványok, egyesületek, még szegényebb volna az egészségügy, még nehezebben telne egy-egy életmentő orvosi műszerre. A daganatos gyerekek, a beteg koraszülöttek, a koplaló kisdiákok vagy éppen a gazdátlan állatok életét könnyítik meg az adományok forintjai. A nonprofit szervezetek idén hétmilliárd forintra pályázhatnak; ez az összeg attól függ, mennyi jut a civileknek a személyi jövedelemadóból felajánlható egy százalékból. Egyelőre az adózók fele sem él e lehetőséggel.
- Túl kevesen ismerik el a civil társadalom hasznát, ezért kampányba kezdünk, hogy jobban megismertessük magunkat - mondta Németh Ferenc, a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának elnöke. Nyugaton jóval tőkeerősebbek az alapítványok, egyesületek: a francia vagy a német bentlakásos szociális intézmények felét a nonprofit szervezetek működtetik.
Közismert, hogy adónk egy százalékát felajánlhatjuk a nonprofit szervezeteknek - ám tíz adózóból csak négy él ezzel a lehetőséggel. Pedig minden forint duplán számít: az állam ugyanis ugyanannyi pénzt tesz a civil alapba, amennyi az adózók jóvoltából befolyt.
Jó tudni, hogy másik egy százalékkal az egyházakat támogathatjuk; ha pedig mégsem ez a szándékunk, akkor választhatunk más, kiemelt költségvetési célt is. Rendelkezhetünk úgy, hogy az egészségjavító sporttevékenységeket, a Szülőföld Alapot, a parlagfű-mentesítést, a bűnmegelőzést vagy az erdők védelmét mozdítjuk elő. Az önadózók május 22-éig mellékelhetik rendelkező nyilatkozatukat az adóbevallásukhoz. Ha nem küldött hozzá nyomtatványt az APEH, egy kézzel írt, borítékba tett nyilatkozat is megteszi.
Kik kaptak a legtöbbet a civileknek járó egy százalékokból? Az adóhivatal minden évben közzéteszi az első száz szervezet listáját. A rangsorból kiderül, hogy leggyakrabban a betegeskedő emberpalántákon és a kóbor állatokon esik meg az emberek szíve. A tavalyi felajánlásokból a legnagyobb összeg, 332 millió forint a Gyermekrák Alapítványnak jutott. Gyermekétkeztetésre 144 millió forint érkezett, a Heim Pál Gyermekkórház fejlesztéséért életre hívott alapítvány mintegy 109 millió forintot kapott. A lista elején szerepel még a Piros Orr Bohócdoktorok, a Rex Kutyaotthon és a Bethesda Kórház Alapítványa. Ugyancsak sokan ajánlották fel adójuk századát a dévai Szent Ferenc Árvaháznak, a Pető Intézetnek, az S. O. S. Gyermekfalunak és a koraszülötteket mentő Peter Cerny Alapítványnak, melyet korábban már az év civil szervezetévé is megválasztottak.
- A bizalom a legfontosabb, ezért az adakozóknak minden fillérről beszámolunk. Ha tudják, hogy hasznos dologra költöttük a pénzüket, jövőre sem pártolnak el tőlünk - mondja az említett lista második helyén szereplő Gyermekétkeztetési Alapítvány kuratóriumának elnöke, Király Gábor. A GYEA évente átlagosan háromszázmillió forintból gazdálkodik, az összeg 2002-ig folyamatosan emelkedett, azóta alig változik. Az alapítvány bevételeinek nagyjából egyharmada az adófelajánlásokból származik, egytizedét a cégek adják össze, több mint fele pedig a magánszemélyek adományaiból folyik be. Igen gyakori, hogy nyugdíjas nénikék összekuporgatott pénzükből csekken adják fel a pénzt, az átlagos egyszeri adomány nem több, mint 2400 forint.
{p}
Mire költötték a pénzt? - ezt is megtudakoltuk a GYEA kuratóriumi elnökétől. Hazánkban ma százhúszezer alultáplált kiskorú él, húszezren éheznek, ezért az alapítvány legfőbb célja, hogy mindegyiküknek jusson elegendő és egészséges táplálék. Ezt szolgálja a Mindenki ebédel program. Sok kisdiák csak a napköziben jut meleg ételhez, otthon pedig jóformán koplal. A rászorulóknak ezért hatszáz forint értékű élelmiszercsomagot juttat el - a program jóvoltából jelenleg 3318 gyerek kap ennivalót, évente száznegyvenszer. Minden településen a legszegényebb sorsú tizenöt nebuló családjának jut az élelemből.
Egyik legnagyobb akciójukat karácsony előtt tartották a gyermekétkeztetők, amikor a fővárosban egy százötven méter hosszú sátorból másfél millió adag ételt osztottak szét. A harmincezer darab, 25-25 kilós csomag jó részét vidéki községekbe szállították.
Az idén idejében érkezik?
Hétmilliárd forintra pályázhatnak a civilek idén is a Nemzeti Civil Alapprogram keretében. Németh Ferenc, az NCA tanácsának nemrégiben megválasztott elnöke szerint hazánkban nincsenek mély gyökerei a civil szerveződéseknek, és sajnálatosan keveset tudunk rólunk. Ott vannak pedig az élet minden területén: a sportutánpótlás nevelésétől a környezetvédelmen át a betegek utógondozásáig.
- Nemcsak kilincselünk és tiltakozunk, hanem igen hasznos cselekedeteket hajtunk végre - fogalmaz az elnök, aki egyben a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetségének főtitkára. Azt mondja, Európában is egyedülálló az NCA támogatási rendszere. Az új elnök szerint lázasan keresik annak a lehetőségét, hogy az alaptól elnyert pályázati összegek - melyek kifizetésével tavaly késlekedett az államkassza - idén időben megérkezzenek a civilekhez. Németh Ferenc optimistán így fogalmaz: a semminél a késve jött támogatás is többet ér.
A cukorbetegség nagykövete
Egy Csepp Figyelem - ez a neve annak az alapítványnak, melyet az ismert műsorvezető, Erős Antónia hozott létre. A televíziós nem titkolja, hogy maga is tizenegy éve szenved a diabétesztől. Hazánkban jelenleg félmillió cukorbeteget tartanak számon, s még egyszer enynyien vannak, akiknek túl magas a vércukorszintjük, ám nem tudnak róla. A fel nem ismert kór roncsolja az ereket, a szemet és a vesét, éppen súlyossága miatt indított akciót az alapítvány. Az ország több mint kétszáz, narancssárga felkiáltójellel ellátott patikájában 195 forintért bárki kérhet vércukormérést. Március elejéig több mint tízezren éltek e lehetőséggel, s ezerötszázan akadtak, akiknél kórosan magas értéket találtak. A diabéteszesek kilencven százaléka az egészségtelen életmódja - elhízás, kevés mozgás - miatt betegszik meg, az alapítvány tehát a megelőzést szorgalmazza. Tavaszi kampányában az alattomos betegség szövődményeire figyelmeztet. Hogy eddig is kaptak már néhány csepp figyelmet, azt az is bizonyítja, hogy Erős Antóniát nemrégiben az egészség nagykövetévé választotta egy orvosi társaság.
Időseknek alig-alig
A korosaknak alig jut az adományokból - panaszolja Himmer Éva, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága elnöke. Az Alzheimer-kórtól, a leépülés számos tünetétől szenvedő idősek körében nincsenek látványos ceremóniák, ezért nehezen gyűlik össze a szükséges pénz. Ráadásul a Nemzeti Civil Alap csak késve, tavaly karácsonykor utalta át az elmúlt évben sikerrel megpályázott összeg felét, a másik részét pedig csak januárban kapták kézhez. A társaság képzéseket tart a családorvosoknak, az ápolási otthonokban, kórházakban dolgozóknak, hogy tisztában legyenek a gyógyíthatatlan kór tüneteivel, lefolyásával. Az Alzheimer-betegséget száz éve diagnosztizálták először, az idei év emiatt is mozgalmas lesz. A figyelemfelkeltést szolgálja, hogy nemzetközi expedíció indul a Kilimandzsáróra, s a csapatban egy magyar hegymászó képviseli a feledékeny emberek társaságát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu