Élet a gyes után

Miért törvényszerű, hogy nálunk a munkaerő-piaci versengésben rendszerint alulmarad, aki nőnek születik? Bár a népesség felét ők alkotják, és diplomát is többen szereznek, mint a férfiak, a vezetők között mégis csupán 5-8 százalékos a részarányuk. Már ha egyáltalán el tudnak helyezkedni.

Családi kör2006. 03. 31. péntek2006. 03. 31.
Élet a gyes után

Nyugat-Európában már megoldották, hogy a nők a gyermekvállalás mellett is ambiciózus munkát folytassanak, míg idehaza gyakran választásra kényszerülnek: család vagy karrier? Nálunk annak, aki a negyvenes, s különösen aki az ötvenes éveiben elveszíti az állását, szinte esélye sincs másikat találni. Ha pedig szexuális zaklatás éri a munkahelyén, tehetetlennek érzi magát, hogy szembeszálljon a felettesével.
Sok olyan problémával kénytelen szembesülni egy nő, amelyet egyedül képtelen orvosolni. A Nők a Munka Világában Egyesület azt vállalta fel, hogy ilyen helyzetekben segít megoldást találni. A 2003-ban alakult civil szervezet a gyengébb nem munkaerő-piaci részvételének támogatását tekinti céljának. Tagjai zömmel ötven feletti hölgyek; napjainkban ez a korosztály találja meg a legnehezebben a helyét. Tudásuk gyakran nem felel meg a piaci követelményeknek, ezért többek között számítástechnikai tanfolyamot és kommunikációs tréninget szerveznek számukra. Nem kecsegtetik őket azzal, hogy ezután a munkáltatók majd tárt karokkal fogadják a pályázataikat, ehelyett elsősorban saját vállalkozásra, önállóságra buzdítanak. A lényeg, hogy ne üljenek tétlenül, s ne érezzék magukat feleslegesnek - magyarázza Egerszegi Dorottya elnök.
Az egyesület első komoly kampányában, 2004-ben a nők munkahelyi zaklatása ellen emelte fel a szavát. Meglepően sokan jelentkeztek, s nem csak húszas-harmincas fiatalok, a férfiak ugyanis gyakran tekintik szabad prédának elvált vagy egyedülálló idősebb hölgykollégáikat.
Április elején Élet a gyes után címmel konferenciát tartanak, amelyen nemcsak az otthon maradt és a munkába visszatérni szándékozó anyukáknak nyújtanak naprakész információkat, hanem párbeszédet is szeretnének kialakítani a cégvezetők és a leendő munkavállalók között.
Hogy mit várnak ettől a találkozótól? - kérdez vissza Csiszér Éva alelnök, aki, akárcsak Egerszegi Dorottya, egyéves gyermeke mellett vállalja a munkát és a civil tevékenységet. Nos, arról szeretnék meggyőzni a cégvezetőket, hogy a fiatal anyukák nem lettek a szülés miatt rosszabb munkaerők. Ellenkezőleg, tudásuk változatlan, lelkesek, motiváltak, bizonyítani akarnak. Kétségkívül nem lesznek munkamániásak, nem vágynak túlórákra, hiszen rohanni kell a gyerekért az oviba - ám épp ezért jobban be tudják osztani az idejüket, társaiknál sokkal hatékonyabbak. Megéri akár rész- vagy távmunkában is építeni rájuk.

Tudnivalók
Az "Élet a gyes után - a kismamák visszatérése a munkaerőpiacra" című konferenciát április 5-én rendezik meg a Magyar Telekom székházában (Budapest I., Krisztina krt. 55.). A rendezvény fővédnöke dr. Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter.
A program ideje alatt a gyerekeknek játszóházat és ellátást biztosítanak.
További információ: www.nokvilaga.hu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek