Az orvos válaszol

Családi körDr. Szirmák Eszter2006. 06. 16. péntek2006. 06. 16.
Az orvos válaszol

Glaukóma jeligére
Glaukómának, vagyis zöldhályognak a látóideg károsodását nevezzük, amely a csarnokvíz elfolyási akadálya miatt a szem belnyomásának emelkedésével társul. Nem kezelt esetben a látás fokozatos elvesztéséhez vezet. Az olvasónknál előforduló nyílt zugú glaukóma a leggyakoribb zöldhályogforma. Ebben az esetben a csarnokvíz elfolyása nehezített ugyan, de a csarnokzug (ahol a szem elsődleges elfolyási rendszere található) nyitva van. Rosszul kordában tartott betegség esetén látótérkiesés, látóideg-sorvadás léphet fel. A kezelés lényege a szemnyomás rendezése. Emellett a vérnyomást is érdemes ellenőrizni, mert olvasónk állapotát ronthatja egy esetleges magasvérnyomás-betegség.

Fejtetű jeligére
Olvasónk arról ír, hogy fejtetűt kapott, és sehogy sem tudja kiirtani, pedig a szükséges irtószereket előírás szerint használja. Kérdezi, kell-e valamit tennie az ágyneművel is. A tetvesség (pedikulózis): apró, szárnyatlan rovar okozta fertőzés. A tetvek szabad szemmel alig láthatók. Közösen használt fésű, kefe, kalap és más személyes tárgyak közvetítésével könnyen átkerülhetnek egyik emberről a másikra. A gyógyszerek helyi alkalmazása után a serkéket kézzel kell eltávolítani. Erre azért van szükség, mert a tetű elleni szer nem pusztít el minden serkét, és szabad szemmel lehetetlen elkülöníteni az elhalt és élő serkéket. A fertőzés forrását, a fésűt, kefét, kalapot mosással vagy száraz tisztítással kell fertőtleníteni. Olvasónk sikertelenségének oka az lehet, hogy néhány élő serke időről időre benn marad a hajban. Azok eltávolításához mindenképpen segítséget kell kérnie.

Több mint kellemetlen jeligére
Olvasónk arról panaszkodik, hogy hetek óta előrefelé sugárzó fájdalmat érez a hátában. A fájdalom nehéz légzést is okoz, ez rémíti meg igazán. Kérdezi, nem lehet-e valamilyen komoly baj a háttérben. A bordák mentén előre sugárzó gerinctáji, háti fájdalom okozója lehet mozgásszervi betegség, például meszesedés. A nehéz légzés oka valószínűleg az, hogy a fájdalom miatt a légvétel nehezített. Tisztázni kell, hogy az ettől könnyen elkülöníthető, a légzőmozgástól függetlenül jelentkező, fizikai aktivitásra azonban romló nehéz légzés hátterében nincs-e tüdőelváltozás, esetleg szívbetegség. A gerinc vizsgálata is elengedhetetlen. Olvasónknak az ok kiderítése céljából reumatológiai, belgyógyászati vizsgálatra van szüksége.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek