Frontmentes jó napot!

Megfigyelték már, hogy ha kisüt a nap, sokkal boldogabbak vagyunk, és legszívesebben az egész világot a keblünkre ölelnénk? Más a helyzet, ha viharfelhők gyülekeznek az égbolton, akkor ugyanis hidegfronti hatás keseríti az életünket.

Családi körBalogh Mária2006. 06. 30. péntek2006. 06. 30.
Frontmentes jó napot!

Manapság, ha két ember összetalálkozik, pár percen belül az időjárásra terelődik a szó. Nemcsak azért, mert hol hiába várunk a testet-lelket melengető nyári napsütésre, hol meg hőgutát kapunk, hanem azért is, mert a változó fronthatások alaposan próbára teszik szervezetünket. A túlzottan stresszes életmód és a vegetatív idegrendszer folyamatos terheltsége miatt nő az időjárás-érzékenységben szenvedők száma - tudtuk meg Kalocsai Ágnes ideggyógyász szakorvostól.
A frontérzékenység oka lehet még a levegő és a környezet erős szennyezettsége. Emellett egyre inkább eltávolodunk a természettől, helytelenül táplálkozunk, időnk nagy részét klimatizált helyiségekben töltjük, ahol állandó hőmérsékleti viszonyok uralkodnak, aminek következtében romlik a szervezet alkalmazkodóképessége.
A közép-európai embereknek legalább a fele testi-lelki feszültséget érez rendkívüli időjárási körülmények között. Nincs is mit csodálkozni ezen, hiszen a négy évszak kiegyensúlyozott váltakozása évek óta elmarad. Szinte nincs átmenet télből a tavaszba s onnan a nyárba. Ne csodálkozzunk hát, ha egyik napról a másikra a pár napos nyári kánikula után őszre emlékeztető esős, hűvös idő köszönt ránk!
Ha ismét napsütéses reggelre ébredünk, kevésbé érezzük megterhelőnek a napi feladatainkat, a bennünket ért sérelmeket, esetenként a betegségek nyomasztó terhét. A napsütés feléleszti az életkedvünket, a tenni akarást, elűzi a borúlátást, a szorongást, a félelmeket. Ha ragyog a nap, pozitív tulajdonságaink aktivizálódnak, a köztiagyban úgynevezett boldogsághormonok termelődnek, melyektől javul a közérzetünk, a hangulatunk. Ennek egyben fájdalomcsillapító hatása is van.
Nem vonatkozik ez a hirtelen jött kánikulára, amely alaposan próbára teszi az emberi szervezetet. Ilyenkor jobb a hűvös szobába vonulni, bőséges folyadékot fogyasztani és többet pihenni, mint máskor. A fronthatások ingadozása elsősorban azokat veszélyezteti, akik lemondó típusú vagy szeszélyes emberek, továbbá a művészeket, az alkotómunkát végzőket, a betegeket, a betegségből lábadozókat, a frissen operáltakat, az időseket és a kismamákat. Az időjárási frontok a nőket inkább nyomasztják, mint a férfiakat.

Tünetsoroló
A frontérzékenyek gyengeségre, álmatlanságra vagy épp aluszékonyságra, fejfájásra, szédülésre, hányingerre, migrénes vagy szív tájéki panaszokra, ingadozó vérnyomásra, fülzúgásra, fáradtságérzetre, szétszórtságra, ingerlékenységre panaszkodnak. Némelyeknek egy korábbi műtéti heg hasogatása vagy az ízületek fájdalmas feszülése jelzi az időváltozás közeledtét. Egy részük szervezete pedig úgy reagál, hogy súlyosbodnak betegségük tünetei.

Gyógynövényteák
Melegfronti hatás ellen:
galagonyavirág és -levél, kankalinvirág, citromfűlevél, gyapjas gyöngyajakfű, cickafarkvirág.
Hidegfronti hatás ellen:
galagonyavirág és -levél, levendulavirág, rozmaringlevél, orbáncfű.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek