Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nyár a rózsaillat, a bő vizű zivatarok, a méregdrága esküvők - és a holtig tartó családi viszályok kirobbanásának szezonja. Talán nem az esküvők elvárt, sokmilliós költsége miatt köttetik egyre kevesebb házasság Magyarországon, de elvitathatatlan, hogy egy-egy valamirevaló vidéki lagzi tönkremenéssel fenyegeti az ifjú párt, a két családot. Ezúttal mellőzzük a frigyek érzelmi tartalmának taglalását, inkább az esküvők költségvetésére összpontosítunk.
Ne tagadjuk: a lakodalom üzleti vállalkozás. Két ember, hogy méltó mód összekösse életét, többnyire elkölt legalább másfél-két millió forintot, teljesen eladósodik, majd nekilát, hogy anyagi romjaiból fényes, gazdag, gyarapodó közös jövőt teremtsen. Könnyebb a dolguk, ha a kiadási oldal a szülőket terheli, s a bevétel a fiatalokat gazdagítja. Ám amit a házasulók megnyernek forintban, annak az árát gyakran megfizetik a békítésre váró családok adta konfliktusában.
Lehet-e egy hónap alatt e csaknem kétmilliós üzleti vállalkozást úgy lefolytatni, hogy annak csupa mosolygós, megelégedett résztvevője legyen?
Aligha.
Rámegy a motor is?
A huszonnégy esztendős Pásztor Réka fejét a jövő hónapban, az egyik bihari faluban köti be agrármérnök vőlegénye. A fiatalok szülei a lakodalmi előkészületekig békében éltek egymással. A szervezéskor azonban a pénzen összerúgták a port. A menyasszony oldaláról hatvan, a vőlegényéről negyven főt várnak a háznál rendezendő lagziba, amelynek költsége majdnem másfél millió forint. Ebben már benne van a menyasszonyi ruha "szolid", 65 ezer forintos vidéki kölcsönzési díja is; a nagyobb városokban ez az összeg akár 150-400 ezer is lehet. Réka vőlegényének, hála istennek, nem kell új öltönyre áldoznia, de az ünneplő ing, nyakkendő és cipő így is elvitt 25 ezret. A kiadások tetemes részét a lakodalmi vacsora teszi ki, ahonnan nem hiányozhat az Újházy-tyúkleves csigatésztával, a töltött káposzta, a sültek arzenálja, a házi csirkéből készült paprikás nokedlivel, a birkapörkölt, valamint az édes, és sós házisütemény-költemények.
A szülők tisztában vannak a lakodalmi szokásokkal, nem is akarnak szégyenben maradni a falubeliek előtt, ezért a kezdet kezdetén úgy állapodtak meg, hogy fele-fele arányban osztoznak a kiadásokon. A vőlegényes család viszont most már csak a saját vendégeik aránya szerinti részt akarja vállalni, mondván: ők adják az udvarukat, amit frissen betonoztattak a jeles napra, hozzá a fóliasátrat székekkel, asztalokkal, a cigányzenekarral, no és a vőféllyel, ahogyan ez egy valamirevaló falusi lagziban szokás. És mindehhez banki kölcsönt kellett felvenniük.
Rékáéknál mostanra az is tetézi a duzzogást, hogy az ara időközben áldott állapotba került, és kihízta a kiválasztott menyasszonyi meg a menyecskeruhát. Az előbbinek ezzel együtt is illik habosan fehérnek, mutatósnak, földig érőnek lennie, de úgy, hogy diszkréten takarja a gömbölyded hasat. Ez a fazon pedig jóval drágább, ami pluszköltséggel jár. A vőlegény békítené a szülőket. Felajánlotta, eladja vadonatúj motorját, és hozzájárul a kiadásokhoz, csak legyen vége a civakodásnak.
Jócskán millió felett
Csupán az összehasonlítás kedvéért: augusztusban, egy debreceni étteremben tartandó, százharminc fős lakodalom után a megállapodás szerint terembérleti díjként és a vendégek ellátásáért 1,3 milliót fizet majd a kedves megrendelő, amihez hozzátevődik a zenekar 200 ezer forintos gázsija.
És hány tételről nem beszéltünk még! Az egyedi tervezésű menyasszonyi csokorról (40-80 ezer), a menyasszonyos autó és a templom virágos díszítéséről (újabb 30-40 ezer), a fotós meg a videós munkadíjáról (akár 50-100 ezer személyenként), a többszintes menyasszonyi tortáról (20-30 ezer baráti árnak számít), a koszorúslányok ruhakölcsönzési díjáról (a csillagos ég a határ!), na meg az "apróságokról", a fodrászról, a kozmetikusról és a manikűrösről...
Szépeleghetünk a pénzről szólva, de felesleges. Aranyigazság, hogy aki fizet, aki állja a számlát - az diktál. A menyasszonyi ruhától a vőfélyen át az utolsó pohár kisüstiig több száz kérdésben kell így vagy úgy határozni. Mesébe illő véletlen, ha a számlát közösen álló két család mindenről egyformán vélekedik.
Bevételi oldal
Manapság a méregdrága, nagy lakodalom a divat? Akkor mit szóljunk Thurzó Borbála 1612-ben megült menyegzőjéhez, amelynek menüsorához a következő alapanyag-mennyiséget használták fel a leltár szerint: "40 tehenet, 140 borjút, 350 bárányt, 200 disznót és malaczot, 16 egész szalonnát, 30 bölényt, 30 őzet, 200 nyulat, 600 császármadarat és fogolyt, 400 ludat, 400 kapant, 6000 tojást, 1500 halat, 2500 pisztrángot, 15 rakás potykát, 60 nagyobb, 120 kisebb csukát".
A kiadásnál sokkal kellemesebb a leendő bevételek számolgatása. Ajándéklista vagy menyasszonytánc? - ez itt a kérdés.
A legújabb városi szokás szerint a lányos anya tartja a kapcsolatot a vendégekkel, ő vezeti a jegyesek ajándéklistáját. A rokonoknak, barátoknak nincs más teendőjük, mint odabiggyeszteni nevüket a fiatalok által hőn vágyott, pontos márka- és fajtamegjelölésű mikrohullámú sütő mellé, vagy bevállalni az Ikea tálalószekrényt (cikkszám mellékelve).
Falun a többség még mindig menyasszonytáncpárti. Bár valószínű, ha az ifjú asszony kénye-kedvén múlna, aligha azt választaná, hogy hajnal felé - az ajándék pénz fejében - enyhén avagy erősen spicces ismerősei egymás kezéből kikapva rángassák a "Lakodalom van a mi utcánkban..." ritmusára. Mégis mindenki számára sokkal egyszerűbbnek és praktikusabbnak tűnik ez a megoldás, mint begyűjteni a tizennyolcadik edénykészletet. Persze jó képet vágva hozzá, pedig tudni lehet: a silányabbakat egészen biztosan mielőbb továbbajándékozzák majd, ha visszacserélni nem sikerül.
Bármennyire egyszerű feladatot lát is el valaki, ha munkába áll, alkalmassági vizsgát tesz. Talán a házasságkötés, a családalapítás az egyetlen, amibe enélkül is bele lehet vágni. Bár aki okosan számot vet sorsa kilátásaival, amolyan tesztnek is tekintheti: hogyan sikerült úrrá lenni az indulás gyötrelmes gyönyörűségén?
Babonaságok
Az új holmi viselése az esküvőn a szerencsés jövő és a sikeres élet jelképe - általában maga a menyasszonyi ruha (vagy a fehérnemű) vadonatúj. Régi darabnak is lennie kell, például egy családi ékszernek, ami a családdal való szoros kapcsolatot jövendöli. Minden kölcsönkapott tárgynak is jelentősége van, mert a barátokhoz fűződő további jó viszonyt jósolja. A kék szín meghatározó jelentőségű, mivel ősidők óta ez a hűség és a tisztaság jelképe; lehet ez a harisnyakötő, szalag az alsószoknyára tűzve vagy virág a hajban. Azért kell kisgyermekeknek virágszirommal behinteniük az oltárhoz vezető utat, mert ezzel a házasság rögös útját egyengetik, s bő gyermekáldást kívánnak. Az ifjú pár rizzsel dobálása pedig az anyagi jólét, a gazdagság biztosítéka a néphit szerint.
Jobb a békesség
Az esküvői vacsora legfőbb célja, hogy mindenki a lehető legjobban érezze magát. Nem árt ültetési rendet készíteni és azt ültetőkártyával jelezni. Ez azért fontos, hogy az egymást esetleg nem szívelő rokonok távolabb kerüljenek egymástól. A menyasszony a vőlegénye, pontosabban az újdonsült férj jobbján ül, a fő helyen. A hagyomány szerint a vőlegény balján foglal helyet ifjú feleségének édesanyja, majd édesapja. A menyasszony jobbján pedig a vőlegény szülei kapnak helyet, mellette az após, őmellette az anyós. Ezután jöhetnek a tanúk, a testvérek, nagyszülők, koszorúslányok, majd sorra a rokonok, barátok. Miután mindenki megtalálta a helyét, jön a koccintás, a menyasszony édesapja mondja az első tósztot, ezután a vőlegény tanúja következik. Vidéken ma is szokás, hogy a ceremóniát a vőfély rigmusokban beszélve, mókásan vezényli le.
Félóráért félmillió
Sokan szeretnének némi pluszt, kisebb különlegességet vinni esküvőjük megrendezésébe. Ez ma már csak pénzkérdés. Hajón, repülőgépen, hőlégballonon esküdni nem is olyan nagy többletteher, de ha már az egész násznépet akarjuk, mondjuk, Ciprusra szállítani, több millió forintot perkálhat le az örömapa. Akik a vízi világ szerelmesei, kérhetnek víz alatti esküvőt. Létezik erre specializálódott szervezőiroda, amely még az anyakönyvvezetőt is biztosítja. Egy ilyen esküvő az ifjú pár 500-600 ezer forintjába kerül, a kísérők pedig fejenként 150 ezer forintos költséggel számolhatnak. (Igaz, a frizura- és sminkköltséget megspórolhatja a menyasszony.)
Virágzik a házasságturizmus, könnyen megszervezhető egy esküvő Santorini szigetén vagy Bali tengerpartján mezítláb a homokban, sőt az alaszkai gleccserek között. Csak maga egy ilyen szertartás 2000-6000 dollárt kóstál, az egyéb költségekről nem beszélve. Aki nem akar külföldre menni, itthon is kitehet magáért. Például azzal, hogy ismert színészeket, sztárokat, menő zenekarokat hív fellépésre. Országosan ismert színész félórás műsorral már 250 ezer forintért elérhető, a leghíresebb énekesek, sztárok azonban ötszázezer alatt nem nyerhetők meg. Leggazdagabb honfitársaink újabban akár világsztárt is megrendelhetnek, akiknek gázsija egymillió dollár felett kezdődik.
Divat lett angolszász mintára egy-egy téma köré szervezni az esküvőt. A Szent Iván-éji álom vagy Mátyás király reneszánsz udvara korhű jelmezekkel, díszlettel, ha az egész násznép részt vesz benne, fejenként százezer forinttal is megnövelheti a költségeket. Úgyhogy az átlagos házasulandóknak marad a pici luxus: tűzijáték, limuzin vagy old timer autó, hárfazene, vonósnégyes - ezek többletköltsége kitelik néhány tízezer forintból. Amúgy pedig nudista esküvőt is nyélbe lehet ütni ma már; ez a legolcsóbb - s legalább senki sem árul zsákbamacskát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu