Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nobel-díjat is hozhat az az új módszer, amelyet az Európai Rákkutatók Társaságának budapesti konferenciáján varázsgolyónak kereszteltek el. René Bernards holland rákkutató eljárásának lényege, hogy a teljes DNS-t vizsgálva a hírvivő fehérjéből következtet arra, hol a génhiba. Jelenleg a mintegy harmincezer emberi génből mindössze háromszáz rákgént ismerünk, amelyek azonosíthatók: róluk megállapítható, hogy adott helyen az adott génhiba pontosan melyik rákbetegség kialakulásáért felelős.
A célzott, a génhibákra összpontosító kezelés lényegében megbénítja a hibás információk továbbvitelét. Felhasználásával ma már lehetséges az adott tumor sejtjeit úgy támadni, sőt elpusztítani, hogy a terápiás anyag a környező egészséges sejtekben nem okoz kárt. A kutatók most azon dolgoznak, hogy a ma még csak egy-két, ráadásul igen ritka ráktípusnál alkalmazott terápiát minél több daganatos betegség gyógyítására használhassák fel. A módszer várhatóan a jövő évtizedben már akár a teljes rákos betegkörben megoldást hozhat.
- A daganatos sejtek elképesztő alkalmazkodóképessége és leleményessége okozza azt, hogy egyelőre nincs egyetlen gyógyszer vagy kezelési mód a rákbetegségek kivédésére, terápiájára. Az új gyógyítási irány feltérképezi az emberi szervezetet, s próbálja megtalálni az irányítási pontokat. Megkeresik, melyek a ráksejt gyenge pontjai, mert ezek figyelembevételével kell kidolgozni az ellenstratégiát - próbálja szemléletesebbé tenni a módszer működését Oláh Edit, a Magyar Onkológusok Társaságának elnöke. - Azonban még a pontos támadáspontú gyógyszerrel sem tudunk hosszú távon minden ráksejtet biztosan elpusztítani, mert azok igencsak változatosak, és újabb genetikai módosulások révén ismét megtalálják az utat, a megbénított helyett egy másikat.
A varázsgolyó továbbra sem jelenti azt, hogy a gének majd választ adnak minden, a rákkal kapcsolatos kérdésünkre. A daganattípusok öt-tíz százalékában (például a vastagbélrák, emlőrák esetében) a génhibák öröklődhetnek, a daganatok további 90-95 százalékát kiváltó DNS-hibák már a születés után alakulnak ki. A dohányzás, alkohol, az elhízás vagy a környezeti tényezők rákkeltő szerepe nem változott, a betegségek nagy részét mi magunk okozzuk.
Hazánk rákmegbetegedési és halálozási mutatói elborzasztóak. Magyarország egész sor daganatos betegségben listavezető. Ötven éve nálunk és Nagy-Britanniában ugyanannyian betegedtek, illetve haltak meg gége- és nyelőcsődaganatokban. Ma a különbség tízszeres.
Évente nyolcezer magyart veszítünk el tüdőrákban, és a betegséget csak minden tizedik ember éli túl. A lakosság lélekszámához viszonyítva a világon sehol nem halnak meg ennyien ebben a kórban. Ez az egyik leggyakoribb halálozási ok. A tüdőrákban elhunytak száma évről évre nő: a hetvenes évek óta megháromszorozódott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu