Mennyit ér a praxis?

Vegyes háziorvosi praxis működtetési joga festői környezetben, Tiszadobon eladó - több tucat hasonló hirdetés olvasható a világhálón. A főváros elegáns budai részein 12 milliót is ér egy praxis, ám például Szabolcsban nehéz betölteni az üres helyet. A vizitdíj híre felveri az árakat.

Családi körCsászár Jenő2006. 08. 25. péntek2006. 08. 25.
Mennyit ér a praxis?

Hiába a festőinek ígért környezet, nem tolongtak a vevők a tiszadobi rendelőnél. Nem akadt egyetlen orvos sem, aki egymillió forintot adott volna a praxisért, pedig az eladó akár a részletfizetésbe is belement volna. Szentmártonkáta háziorvosa hatvannyolc esztendős, menne már nyugdíjba - de nincs kinek átadni a stafétabotot. A tarnabodi háziorvos tavaly januárban kezdte meg felmondási idejét, de csak novemberben találták meg az utódját.
Hazánk 6800 praxisából mintegy kétszáz üresen áll. Míg a főváros elegáns budai részein tizenkétmilliót is ér a biztos állás, addig például Szabolcsban nehéz betölteni a megüresedő helyet. De mi lesz a betegekkel, ha ennyi pénzért nem akad háziorvosjelölt? A jogszabály szerint azt a praxist, amelyet hat hónapig sikertelenül hirdetnek, ellenszolgáltatás nélkül visszakapja az önkormányzat, hogy új gazdát találjon neki. Tetézi a bajt, hogy a háziorvosok átlagéletkora meghaladja az ötvenöt évet, és sokan hetvenéves koruk után is rendelnek.
Sok háziorvos nem találta meg a számítását, ezért jóval többen adnák el a praxisukat, mint ahányan vásárolnának ilyet - ez derül ki a Semmelweiss Orvostudományi Egyetem honlapján sorakozó hirdetésekből is. A Magyar Orvosi Kamara adatai szerint hazánk 6800 praxisából mintegy 200 üresen áll. Három éve még harminc praxis cserélt gazdát, tavaly ennek a fele, az idei év első felében pedig mindössze hat. Ugyancsak nagy probléma, hogy a háziorvosok átlagéletkora meghaladja az ötvenöt évet, és sokan hetvenéves koruk után is rendelnek. Az orvoshiány mellett az önkormányzat is megnehezítheti az értékesítést, ugyanis élhet vétójogával - tudtuk meg feltárcsázva néhány hirdetőt.
A festőinek ígért környezet ellenére nem tolongtak a vevők a tiszadobi rendelőnél. A hirdetés szerint a korábbi háziorvos az OEP-támogatás kéthavi díját, azaz mintegy egymillió forintot kért volna reménybeli vevőjétől, s akár a részletfizetésre is rábólintott volna. Ám ezen az alacsonynak mondható áron sem kelt el a praxis, s így ellenszolgáltatás nélkül visszaszállt az önkormányzatra - tudom meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei község jegyzőjétől, Huszti Jánosnétól.
A szabályok szerint ugyanis azt a praxist, amelyet hat hónapig sikertelenül hirdetnek, visszakapja az önkormányzat, hogy új gazdát találjon neki. Az előző tarnabodi háziorvos például tavaly januárban kezdte meg a felmondási idejét, s csak novemberben találták meg az utódját. Hogy egyáltalán sikerült egy fiatal, kisgyermekes doktort idecsábítani, azt nagy sikernek könyveli el a jegyző.
Vegyes praxis eladó Szentmártonkátán nyugdíjazás miatt. Lakás és rendelő kertes házban, központi ügyelet van - olvasható a márciusban feladott, ám máig is érvényes apróhirdetésben. A vonal végén egy idős doktornő fáradt hangját hallom. - Csinálom, amíg fel nem bukom... - fakad ki a hatvannyolc esztendős háziorvos, aki már menne nyugdíjba, de nincs kinek továbbadni a stafétabotot. Különösen azt sajnálja, hogy egyszer már talált vevőt, elkelt a körzete ötmillió forintért, csakhogy a helyi képviselőknek nem tetszett a jelölt. És miután a testület - utólag - megvétózta az ügyletet, vissza kellett fizetnie a vételárat.
- Nem mindig egyeznek a testület tagjai. Olyan orvost szerettek volna, aki ideköltözik, hogy az ügyeleti időn kívül is elérhessük - magyarázza Fodor Zoltán, az ötezer lelkes Pest megyei község polgármestere. A hivatal annyit ígért a doktor néninek, hogy ezentúl segít neki a keresgélésben.
Budapest XV. kerületében ezernégyszáz fős felnőtt háziorvosi praxis eladó - olvasom, s tárcsázom a hozzá tartozó számot. - Már elkelt - hangzik a doktornő válasza, aki betegség miatt hagyott fel a rendeléssel. Kerek egy évig kutatta az utódját. A finanszírozás változásai elbizonytalanították az orvosokat, a fiataloknak pedig nincs akkora tőkéjük, hogy letegyenek több millió forintot. A vizitdíj bevezetésének hírére ismét többen érdeklődnek a háziorvosi pálya iránt, s ez feljebb srófolja az árakat.
A fehér köpenyesek főleg a fővárosba vágynak. A belváros, a "jól jövedelmező" budai részek mellett vonzónak számít Szentendre is. Egy átlagos hazai praxis ára állítólag hatmillió forint körül van. (Tatabányán kétmillió forinttal is megelégedne a kártyák jelenlegi "gazdája".) Budán, családi házas övezetben azonban 12,5 millió forintért kínálnak egy 1760 kártyás körzetet. Pest VIII. kerületében viszont az átlagnál egyharmaddal kisebb árnak is örülhet a megfáradt doktor.

Ápolónők rosszkedve
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara nemrég felmérést készített a háziorvosi rendelőkben dolgozó ápolók körében. Az eredmények nem éppen szívderítőek. Legtöbbjük 70-90 ezer forint bruttó bért keres, de minden tizedik bevallotta, hogy csak 40-60 ezer forint a fizetése, tehát a minimálbért sem viszi haza. Nem csoda, hogy az ápolók fele nem elégedett a fizetésével. Rosszkedvüket csak tetézi, hogy 52 százalékuk az évi rendes szabadságát sem tudta kivenni. A kamara szerint egységesen kellene szabályozni az ápolónők fizetségét, mégpedig úgy, hogy a teljesítményüket is figyelembe vegyék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek