Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ősz a kirándulások ideje, s egyúttal a kullancsveszélyé is, ezért fontos az ilyen módon kiváltott fertőzések megelőzése, kezelésük ismerete. A kullancscsípés egyik következménye a Lyme-kór, amit a Borrelia-baktériumok okoznak. Időben felfedezve e betegség antibiotikum hatására maradéktalanul meggyógyul.
A másik, kullancs által terjesztett betegség a vírusos agyvelőgyulladás, amely utólag gyógyszerrel nem kúrálható, de oltással védekezhetünk ellene. Akik sokat járnak erdőn-mezőn, nem árt, ha időben beoltatják magukat a háziorvossal. A megfelelő védettség eléréséhez az első évben kétszer kell oltást adni. A második részoltást az elsőt követően négy-hat héttel kell megkapni, ezután az immunitás már biztonságosan kialakul. Amennyiben gyors védettségre van szükség, az első oltás után két héttel beadható a második. A hosszan tartó immunitás elérése céljából szükség van egy harmadik részoltásra is, egy évvel az első kettő után. Ezután már csak háromévenként kell emlékeztető oltást adni a védettség megőrzéséhez.
Mivel az oltás csak a vírus okozta agyvelőgyulladástól véd, figyelmet kell fordítani a személyes védelem szabályainak betartására is. Erdőjáráskor fontos, hogy olyan ruházatot viseljünk, amely szorosan elfedi testünket. Ilyen meggondolásból a nadrág szárát célszerű begyűrni a zokniba. Kirándulás után mindig át kell vizsgálni a testünket; a vizsgálódás terjedjen ki a hajlatokra, a hajas fejbőrre, mivel ezeken a helyeken tud a legjobban megbújni a kullancs. A bőrben talált kullancsot haladéktalanul el kell távolítani. Erre legalkalmasabb a gyógyszertárakban kapható kullancskiszedő csipesz: a bőrhöz legközelebb megfogjuk vele az állatot, és csavaró mozdulattal, folyamatos enyhe húzás mellett eltávolítjuk. Közben sohase nyomkodjuk az állatot, mert a kórokozók az állat potrohában vannak, s a nyomkodással valósággal befecskendezzük őket a bőrünk alá. Ugyanilyen bajt okozunk azzal is, ha olajjal, zsíros krémmel próbáljuk elölni a kullancsot. Ilyenkor ugyanis az állat fuldoklik, és a potrohában levő összes kórokozót "beköhögi" a szervezetünkbe. Nem baj, ha a feje véletlenül benn marad az eltávolítás során, mert a fejrész önmagában nem fertőző. Az első 24 órában eltávolított kullancs után a fertőződés veszélye elenyésző, 48 órán belül harminc, 72 órán túl viszont már száz százalék a valószínűsége.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu