Az orvos válaszol

Családi körDr. Szirmák Eszter2006. 09. 15. péntek2006. 09. 15.
Az orvos válaszol

Stressz jeligére
Olvasónk kérdezi, hogy a sok feszültség vajon öregít-e. Férje ugyanis már javakorabeli, és nagyon sokat dolgozik, idegeskedik mostanában. Gondterhelt, nyugtalanul alszik, reggelente fáradtan ébred. Olvasónk hiába kéri, menjen orvoshoz, párja időhiányra hivatkozva elhárítja.
Bizonyos hormonális változások az öregedés normális velejárói. Az időskorúak hormonális térképe egyénektől függően eltérő lehet. A tartós stressz befolyásolhatja az öregedést jelző hormonszinteket és felboríthatja a szervezet egyensúlyát. Az anyagi okok miatt fellépő idegeskedés, a közeli hozzátartozó halála vagy egy családtag hosszas ápolása egyeseket jobban megvisel, másokat kevésbé. Bár az idősek több tartós stressznek lehetnek kitéve, nem szükségképpen élik meg ezt mindennaposan. A stresszkezelés elsajátítható, nem árt, ha az idősek is megtanulják. A tartós feszültség nemcsak előnytelen hormonváltozásokat idézhet elő, de növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is.
Küzdhetünk ellene rendszeres testmozgással és a megfelelő alvás körülményeinek megteremtésével. Fontos, hogy elfogadjuk azokat a dolgokat, amelyeken úgysem tudunk változtatni. Tudnunk kell a határainkat, ne akarjunk többet elérni, mint amire képesek vagyunk - de azzal legyünk elégedettek. Érdemes átgondolni értékrendünket. Olvasónk párjának érdemes lenne felkeresnie egy pszichológust, hogy némi külső segítséggel újra megtalálja a munka, a család és a pihenés egészséges egyensúlyát az életében.

Allergia jeligére
Olvasónk arról érdeklődik, hogy mit tehet ő maga a parlagfű-allergiájának kezelésére. A tünetek enyhítése először is úgy lehetséges, ha környezetünkben irtjuk a gyomnövényeket. Csökkenthetjük közvetlen környezetünkben a pollen mennyiségét, ha szobánk ablakát csukva tartjuk, ha levegőszűrő berendezést üzemeltetünk. Hazaérkezve tanácsos átöltözni, és alaposan lezuhanyozni, hajat mosni, hogy a bőrünkre, hajunkra tapadt pollentől megszabaduljunk. Fontos az allergia gyógyszeres kezelése, mert anélkül a tünetek egyre súlyosabbá válhatnak, akár tüdőasztma is felléphet. Az asztma kialakulásának oka ma még tisztázatlan, de genetikai tényezők és a levegőben található allergének egyaránt szerepet játszhatnak benne.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek