Diszkrét szilvóriumot!

Bár a helytörténészek nem esküdnének meg rá, hogy Szilvásvárad az ízletes csonthéjas gyümölcsről kapta a nevét, a faluban idén már ötödször tartottak szilvanapot. A Szalajka-völgyben rotyogott a lekvár, szilvás étkek és "könnytiszta" pálinkák versengtek egymással.

Családi körCsászár Jenő2006. 09. 15. péntek2006. 09. 15.
Diszkrét szilvóriumot!

Az éhes látogatók azt hitték, nehéz összeállítani olyan menüt, melynek minden fogását szilvával ízesítették, de a szilvásváradi vendéglősök megbirkóztak e feladattal. Erről egy kis sorban állás árán a szilvanap kóstolgató közönsége is meggyőződhetett. Előbb persze a zsűri járta végig az asztalokat, a fantáziadús étkek ugyanis egyben "versenyművek" voltak.
Ha otthon próbálkoznánk hasonlóval, akkor kezdjük az ételsort az aszalt szilvából készített tejszínes levessel, amelybe túrógaluskákat szaggattunk. Majd adjunk asztalra valami húsételt. Ez lehet például házi dzsemmel töltött csirkemell, esetleg kacsacomb szilvás káposztával, gesztenyés gyümölcsraguval nyakon öntve. Akkor se adjuk fel, ha halételt tálalunk: a Szalajkában ugyanis kiderült, hogy a mandulás bundában sütött pisztrángpatkókhoz kiválóan illik a joghurtos szilvaöntet. S hogy a köret se lógjon ki a sorból, a burgonyás tésztából készült lepénybe, azaz a tócsniba is apríthatunk ringlódarabokat.
Az már igazán nem okozhat gondot, hogy a desszertbe is belecsempésszük a csonthéjast. A vendéglők szakácsainak fantáziája meglódult: egyikük mentás túrókrémet tett a besztercei magjának helyébe, majd piskótában pihentette, másikuk meg gyümölccsel töltött, sült túrógombóccal rukkolt elő.
A szilvásváradi nyugdíjasklub tagjai egyszerűbb süteményekkel lepték meg a vendégeket. Piroska Istvánné például a kefires szilvás lepényre esküszik. El sem lehet rontani, mosolyog, hiszen a hozzávalókat a kefirespohárral adagoljuk. Egy adag kefirt egy egység cukorral meg ugyanannyi liszttel keverünk össze, s végül belecsurgatunk fél pohár olajat. Vaníliás cukorral, pici fahéjjal ízesítjük, s ha nem felejtjük ki belőle a sütőport meg persze az összedarabolt gyümölcsöt, akkor bízhatunk a sikerben.
Ugyancsak gyerekjáték a Szilvi-szemek, amelyhez hagyományos linzertésztát készítünk. Diónyi gömböket formálunk belőle, a közepüket ujjbeggyel benyomjuk, belerakunk egy kanálka lekvárt, s mehet a tepsibe. A bükki háziasszonyok ilyenkor ősszel még a rétestésztát is szilvával "bélelik ki", a szalagos fánkba pedig a dzsemből tesznek.
Megoszlanak a vélemények, hogy Szilvásvárad neve az itteni vashámorokban készült szil-vasról, netán a dimbes-dombos vidék elnevezéséről vagy a környékben nagy számban található gyümölcsfákról kapta­e a nevét. A néphagyomány ragaszkodik az utóbbihoz - tudtam meg a negyventagú helyi idegenforgalmi egyesület titkárától, Szaniszló Lászlótól. Az bizonyos, hogy a bükki település neve először 1372-ben olvasható a dokumentumokban, mégpedig Zylvaswarad formában. A népszerű kirándulóhely vendéglátói és szállásadói jó néhány éve gasztronómiai rendezvényekkel csalogatják a turistákat: minden júliusban pisztrángfesztivált tartanak, október vége felé pedig a szarvasgombavadászokat várják a völgybe.
Annak is oka volt, hogy a férfiak bölcs mosollyal szemlélték a hét végi sürgés-forgást. Ők ugyanis a pálinkákat versenyeztették, s ez némi kóstolgatással járt; persze csak szakmai alapon. A jó pálinka már az illatával elárulja magát - súgták meg a zsűri tagjai. Azt, aki a kerítésszaggatókból dob be egy kupicával, már messziről elárulja a szag, a jóféle szilvórium sokkal diszkrétebb. Csak egészséges, érett, mag nélküli gyümölcsből, a cefrét megbízható főzdében idejében - azaz november táján - lefőzve remélhetünk jó pálinkát. A tökéletes ital átetsző, "könnytiszta" - az évek múlásával veszi át a hordó színét, és akkor olyan színű lesz, mint a konyak. Ám ez nem árt neki, sőt!
A tisztesség kedvéért nem hallgatjuk el: akadt olyan helybeli fiatalember, aki távol tartotta magát a pálinkáspohártól. A harmincéves Hasilló Tamás ugyanis azzal volt elfoglalva, hogy magába gyűrje a szilvás gombócokat. Rekordsebességgel tízet nyelt le, s ezzel a tucatnyi induló előtt újra megőrizte elsőségét a gombócevő versenyben. Tamás - csak nekünk - azt is elárulta, hogy valójában nem rajong ezért a tésztaféléért, ezért legközelebb csak jövő szeptemberben, a következő szilvási szilvanapon kér majd belőle...

Szilvaegyveleg
A titokzatos nevű fogást a következőképpen készíti a Szalajka Liget Hotel szakácsa: roston megsüti a pulykamellfilét, majd nekilát a mártásnak. A lágy mascarpone sajtot tejszínben megmelegíti, szilvalekvárt kever bele, összerottyantja, végül párolt kék gyümölcsdarabkákat dob bele. A körethez vajban megpárolja a kockára vágott szilvát, a vége felé apróra darabolt aszalt szemek hozzáadásával fokozza a hatást, majd a keveréket összeforgatja a készre sütött burgonyakrokettekkel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek