Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincs annál nagyobb bosszúság, mint mikor éppen az az anyag fordul "ellenünk", amely segíteni volna hivatott. Egyre többet hallani például arról, hogy az emberi testbe protézis vagy implantátum formájában beépített titánlemezt nehezen fogadja be a szervezet. Némelyeknél kisebb-nagyobb allergiás reakciók lépnek fel az operációt követően. Vagyis későn derül fény az allergiára.
A titánt a fogorvosok előszeretettel és gyakran alkalmazzák, akárcsak a sebészek. Nem véletlenül, mivel erről az anyagról szakmai berkekben köztudott, hogy stabil és tartós, könnyű, a röntgensugarak áthatolnak rajta. A kutatók úgy tartják, az implantációk során jelenleg ez a legjobban alkalmazható fém az emberi szervezetben.
Egyes kísérletek viszont azt igazolják, hogy, mint minden idegen test, a titán is zavaró mezőként, az idő múlásával pedig gócként nehezítheti a sejtek kiegyensúlyozott működését. Különösen nagy figyelmet kell erre fordítaniuk azoknak, akiknek a testébe titánt készülnek beültetni, de immunrendszerük gyenge, szervezetük pedig rosszul méregtelenít.
A titánallergia kialakulásáról éles viták zajlanak szakmai körökben. Legtöbben arra voksolnak, hogy a titán immunológiailag inaktív, vagyis az emberi szervezet semmilyen formában nem reagál rá. Egy több mint hatszáz személyen végzett klinikai vizsgálatban viszont a páciensek négy százaléka allergiás reakciót jelzett a titánsóra. A nőknél ez ötven százalékkal gyakoribb, mint a férfiaknál. Előforduló panaszként említik az állandó megfázást, az emésztési zavarokat és a különféle visszatérő fájdalmakat.
Persze az lenne az ideális, ha minden titánbeültetés előtt tesztelnék a pácienseket, fennáll-e allergiás reakció veszélye. Erre azonban mostanság kevés lehetőség van a betegeskedő magyar egészségügyben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu