Az orvos válaszol

Beteg jeligét választó levélírónk nemrégen bélelzáródással volt kórházban, s amint soraiból kivehető, ennek hátterében szorulás állhatott. Kérdezi, milyen hashajtót szedhet?

Családi körDr. Szirmák Eszter2006. 10. 20. péntek2006. 10. 20.
Az orvos válaszol

Erre a kérdésre konkrét választ csak az Önt kezelő orvos adhat, hiszen bizonyos betegségekben egyes hashajtók tartós adása nem engedhető meg.
Ha a székrekedés (orvosi nyelven: obstipáció) első ízben jelentkezik, és nincs kézenfekvő magyarázata, mint amilyen az étrend vagy a fizikai aktivitás változása, vagy nem áll a háttérben egy újonnan elkezdett, székrekedést okozó gyógyszer, mindenképpen kivizsgálást kell végezni. Vérvizsgálattal ki kell deríteni, nincs-e a háttérben alacsony pajzsmirigyműködés vagy magas kalciumszint. A vastagbéldaganat kizárása céljából kolonoszkópiát végzünk. A jó bélműködés megtartása érdekében fontos a rostdús étkezés, a megfelelő fizikai aktivitás. A zöldségek, a gyümölcsök és a korpa egyaránt kiváló rostforrások. Nem szabad elfeledkezni a kellő folyadékfelvételről sem. Meleg időben ez kiváltképpen fontos, mert a bevitt folyadék nagy részét kiizzadjuk, elpárologtatjuk.
Ha valamilyen betegség okozza a panaszt, akkor azt kezelni kell. Meg kell vizsgálni azt is, nem szed-e olyan gyógyszert, ami előidézhette a panaszt? Ilyen lehet például a savközömbösítő, a vaskészítmény, a vérnyomáscsökkentő, a nyugtató.
Hashajtókat, mint már említettem, nem lehet nyakra-főre szedni. Némelyik szedhető hosszú távon is, másokat csak átmenetileg szabad alkalmazni. Elzáródás gyanújakor hashajtót bevenni tilos. A térfogatnövelők, mint például a búzakorpa, lassan, kíméletesen hatnak. A székletlágyítókat olyanoknak tanácsos használniuk, akiknek kerülni kell az erőlködést, így az aranyeres panaszokkal küszködőknek, illetve a frissen műtötteknek.
Az ozmotikus szerek nagy mennyiségű vizet szívnak a vastagbélbe. Ezek a hashajtók rosszul felszívódó cukrokat és sókat tartalmaznak. Hatásukat általában három órán belül kifejtik. Veseelégtelenségben vagy szívelégtelenségben nem tanácsos szedni ilyeneket, mert vízvisszatartó hatásúak, főleg nagy mennyiségű, tartós alkalmazásuk esetén, és a belőlük részben felszívódó magnézium és foszfát pedig rontja a veseelégtelenség állapotát. A stimulánsok - mint a szenna, a ricinusolaj - hosszan tartó alkalmazása után a vastagbél nyálkahártyájában egy pigment rakódhat le, mely kóros vastagbél-elváltozáshoz vezethet.
Nemegyszer a megoldást a beöntés adhatja meg. Ez az eljárás fizikailag mossa ki a vastagbelet. Ezt csak szakavatottnak érdemes elvégeznie, s általában egészségügyi intézményben alkalmazzuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek